Grzeczne dziecko? Czy to możliwe?

Lubię autorów tej serii za autentyczność i przystępny język, który nie epatuje niezrozumiałymi dla mnie medycznymi terminami. Ponadto autorzy otwierają rodzicom oczy na wiele zagadnień, które mogą skonfrontować z własnymi doświadczeniami. Tym razem, pediatra Thomas B. Brazelton i psycholog Joshua D. Sparrow, opracowali poradnik dotyczący wychowania dziecka. 

W ostatnich czasach modne jest tzw. wychowanie bezstresowe. Jednak co to słowo tak naprawdę oznacza? Bezstresowe wychowanie to przecież nie wychowanie bez zasad i dyscypliny. Wręcz przeciwnie, to jasno ustalone zasady, konsekwencja i dyscyplina, które są podstawą wychowania dziecka. Jednak dyscyplina nie polega na karaniu, ale na konsekwentnym wpajaniu zasad. Celem dyscypliny jest wspieranie dziecka w kształtowaniu własnej, wewnętrznej motywacji do kontrolowania impulsów, panowania nad emocjami, szanowania potrzeb, uczuć i praw innych.  Sposób, w jaki wychowujemy i dyscyplinujemy dzieci, wiele mówi również o nas samych, na światło dzienne wychodzą chociażby metody, które stosowano wobec nas w dzieciństwie.
 
Autorzy „Grzecznego dziecka…” dzielą się z rodzicami pewnymi technikami wychowawczymi, które mogą być kluczem do sukcesu w bezstresowym wychowaniu dziecka. Książka pełna jest przykładów z życia wziętych, z którymi na co dzień spotykają się rodzice, takimi jak bunt malucha,  pyskowanie,  mówienie brzydkich słów, itd. Jak radzić sobie z dzieckiem w takich sytuacjach i jak prawidłowo zareagować? Między innmi na te pytania rodzice znajdą podpowiedzi w książce Brazeltona.

 „Grzeczne dziecko. Jak ustalać zdrowe granice i wspierać samodzielność” to jeden z ciekawszych poradników na rynku wydawniczym. Polecam!

Aurelia Wojtkowiak

Autor: Thomas B. Brazelton, Joshua D. Sparrow
Tytuł: Grzeczne dziecko. Jak ustalać zdrowe granice i wspierać samodzielność.
Wydawnictwo: GWP
Rok wydania: 2014