Jak stymulować dziecięce zmysły – recenzja książki „Integracja sensoryczna na co dzień”

Wprowadzenie wyjaśnia termin „integracja sensoryczna” – cytując „Jest to proces przetwarzania w mózgu informacji odbieranych przez zmysły z naszego ciała oraz otoczenia w celu wykorzystania ich w codziennym życiu”. Przekładając to nasz język, poszczególne zmysły reagują na określone typy bodźców, np. węch reaguje na zapach.

Integracja sensoryczna następuje wtedy, gdy dojdzie do właściwego połączenia doznań odbieranych przez zmysły. Integracja ta zapewnia zgodność obrazu otaczającego nas świata. Osoby, u których występują zaburzenia integracji sensorycznej, potrzebują specjalnej terapii, która pomaga w codziennym funkcjonowaniu. Obecnie w kategorii zaburzeń wyróżnia się: niezręczność ruchową, minimalne zaburzenia czynności mózgu, rozwojową dyspraksję, rozwojowe zaburzenie koordynacji.

Bardzo ważne przesłanie tej lektury: najważniejszy dla dziecka jest pierwszy rok życia. Wielu rodziców nie zdaje sobie chyba z tego sprawy. W początkowym okresie życia u człowieka następuje uaktywnienie, integracja i dojrzewanie układów zmysłów. Wszystko, co zostanie dziecku wpojone w tym okresie, zostaje na całe życie. Dlatego pamiętajmy, że o rozwój naszych pociech trzeba dbać od pierwszego dnia życia. Każda chwila może mieć ogromny wpływ na odbieranie świata przez nasze dzieci. W trakcie życia najpierw uczymy się rozpoznawać i przyzwyczajać do otaczających nas bodźców. Kolejnym etapem na drodze rozwoju jest uczenie się, co te bodźce znaczą i jak je traktować. Zadbajmy o to, by nasze dziecko pokonywało poszczególne etapy w przyjaznej atmosferze, bez negatywnych emocji i pośpiechu.
 
Znajdziemy tu również szczegółowe informacje dotyczące rozwoju zmysłów u człowieka, jak również porady dotyczące ćwiczenia sprawności poszczególnych narządów percepcji. Poza tym możemy też przeczytać o ogromnym znaczeniu muzyki w naszym życiu. Opisane są poszczególne okresy w życiu dziecka i wrażliwość dzieci na muzykę, sposób jej odbioru. Podkreśla się fakt, iż muzyka oddziałuje na nasz układ nerwowy. Zmiany zachodzą głównie w sferze emocjonalnej i estetycznej. Można zatem zacząć domyślać się, skąd wzięło się powiedzenie „muzyka łagodzi obyczaje”. Ludzie zauważyli wpływ dźwięków – muzyki na nasz organizm. Współcześnie muzyka spełnia również dwie funkcje: rozwojową (kształcąca) i terapeutyczną. W książce tej znajdziemy opis etapów rozwoju umiejętności muzycznych, ćwiczenia wspomagające ten rozwój. Każde dziecko ma zadatki do muzykalności, czyli emocjonalnego odczuwania muzyki – naszym zadaniem jest je rozwijać.

Bardzo polecam tę lekturę, w szczególności osobom, które bacznie obserwują rozwój swoich maluchów. W poradniku dorośli znajdą sposoby stymulowania układu nerwowego, zmysłowego poprzez przyjemne i proste dla dzieci ćwiczenia, również z wykorzystaniem muzyki. Lektura zawiera bardzo dużo ćwiczeń poprawiających funkcjonowanie poszczególnych zmysłów. Dodatkowo do książki dołączona jest płyta z muzyką klasyczną.

Klaudia Maksim – studentka pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim

Integracja sensoryczna na co dzień
Maria Borkowska, Kinga Wagh
Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010