Inteligentny przedszkolak? To proste! – recenzja serii „Akademia Inteligentnego Malucha”


Dzieciństwo to okres, w którym maluch chłonie wiedzę z otoczenia, jak gąbka wodę. Umysł trzy- i czterolatka rozwija się w zaskakującym tempie. Mały człowiek uczy się bardzo chętnie, a jego dążenie do eksplorowania świata jest nieograniczone. Ważne jest, by efektywnie wykorzystać ten czas i możliwości dziecka. Niełatwe zadanie mają w tym względzie rodzice i wychowawcy małych dzieci. Naprzeciw oczekiwaniom wyszło Wydawnictwo Klett, które wydało serię książek pod wspólną nazwą „Akademia Inteligentnego Malucha”.
 
W materiałach prasowych do publikacji czytamy, że „inteligencja to nie tylko umiejętność poprawnego liczenia czy rozwiązywania logicznych zagadek, ale również zdolność kreatywnego myślenia, wyobraźnia czy panowanie nad emocjami”. Na szeroko rozumianą inteligencję składa się IQ, czyli Inteligencja Logiczna, CQ, Inteligencja Kreatywna (twórcza) oraz EQ, Inteligencja Emocjonalna. I właśnie seria wspomnianych trzech książeczek to zbiór zadań i zabaw, które pomagają rozwijać u dzieci kreatywność, logiczne myślenie oraz emocjonalność. 
 
Książka w żółtej okładce to zbiór zadań i zabaw pomagających rozwijać u dziecka logiczne myślenie. Ćwiczenia poukładane są w cztery kategorie: kolory i kształty, liczby i liczenie, słownictwo i czytanie oraz logiczne myślenie. Skupiają się na rozwijaniu funkcji poznawczych – wiedzy o otaczającym dziecko świecie, kształtowaniu umiejętności matematycznych oraz poszerzaniu słownictwa i doskonaleniu nauki czytania. Najwięcej miejsca poświęcono tu jednak na rozwijanie logicznego myślenia i rozumowania, proponując ćwiczenia wnioskowania, dopasowywania równych elementów, rozpoznawania relacji między przedmiotami oraz przybliżania czasu i przestrzeni.
 
Książka doskonaląca Inteligencję Kreatywna (CQ) ma zieloną okładkę. Główny nacisk położono w niej na stymulowanie naturalnej zdolności malucha do poszukiwania twórczych rozwiązań. Autorzy sugerują, że propozycje zabaw i zadań pogrupowane w dwóch kategoriach – wiedza i wyobraźnia – powinny być traktowane jako zachęta do swobodnej zabawy i realizacji nawet najdziwniejszych dziecięcych pomysłów. Należy dać dziecku szerokie pole do popuszczania wodzy fantazji.
 
Ostatnia część – w soczystym kolorze pomarańczowym – stawia na rozwój inteligencji emocjonalnej (EQ). Sfera uczuciowa każdego dziecka jest bardzo ważna, bez jej rozwoju dziecko ma trudności w relacjach społecznych, a w konsekwencji problemy w edukacji szkolnej. Zadania pogrupowane są w czterech kategoriach – empatia, wyrażanie uczuć, samoregulacja oraz relacje z innymi – i mają na celu pomóc młodemu odbiorcy rozpoznawać uczucia innych oraz dostrzegać potrzeby ludzi, zwierząt i roślin, pozwolić oswoić się z sytuacjami wymagającymi koncentracji czy respektowania zasad.
 
Wszystkie 3 książki wydane są w formacie A4, na pięknym kredowym papierze. Każda składa się z 3 części. Część poradnikowa, ponumerowana cyframi rzymskimi, przeznaczona jest dla rodziców. Zawiera ona opis książki, wskazówki dla dorosłych dotyczące rozwijania danej inteligencji oraz pomysły na kolejne inteligentne zabawy z dzieckiem, przyporządkowane do określonych stron publikacji. Część druga to konkretne ćwiczenia dla najmłodszych. Część trzecia natomiast to wkładka z naklejkami do wykonywania zadań. Przy czym naklejanie nie jest jedyną formą rozwiązywania zadań, autorzy zalecają również działalność plastyczną w książkach: malowanie, rysowanie czy lepienie z plasteliny. 
 
Zeszyty zachwycają piękną szatą graficzną. Kolorowe i przyjazne rysunki zachęcają dziecko do pracy, a kredowy papier pozwala na kilkakrotne przyklejanie i odklejania naklejek. Książki są bardzo trwałe. Nawet kilkakrotne ich eksploatowanie nie spowoduje zniszczenia.
 
W czasach, gdy rynek wydawniczy zalany jest różnymi publikacjami dla dzieci, zdecydowanie warto się wysilić i poszukać książek sygnowanych nazwiskami metodyków bądź specjalistów związanych z edukacją dziecięcą, by mieć pewność, że w sposób świadomy i efektywny wspieramy rozwój naszego malucha. Takie są właśnie książki ze wspomnianej serii. Bawiąc, uczą, poszerzają możliwości, rozwijają funkcje niezbędne w dalszej edukacji, ale przede wszystkim rozwijają dziecięcą kreatywność, która odpowiednio pielęgnowana, przyniesie wspaniałe efekty i pozwoli wychować mądrego i świadomego uczestnika procesu społecznego. Seria zeszytów „Akademia Inteligentnego Malucha” niesie z sobą najważniejszą zasadę nauczania: „Zaakceptuj każdą odpowiedź, która jest zgodna z  logiką dziecięcego myślenia”, jednym słowem – nie hamuj dziecięcej twórczości.
 
Iwona Pietrucha – nauczycielka przedszkola
 
Akademia Inteligentnego Malucha
Autor części poradnikowej: dr Magdalena Czub
Wyd. LektorKlett, 2015
Dla nauczycieli, rodziców i dzieci w wieku przedszkolnym