Ile problemów sprawia zamieszkiwanie pod jednym dachem z nastolatkiem, wie zapewne większość rodziców. Problemy okresu dojrzewania i dorastania wywołują u wielu gęsią skórkę. Czasem, mimo najszczerszych chęci, tak trudno się porozumieć, pomóc, znaleźć jakieś wyjście, wytłumaczyć. Wielu dorosłych ma nadal problemy z rozmawianiem ze swoimi dorastającymi pociechami na tematy drażliwe, wiele takich rozmów po prostu wywołuje domowe burze. Wspaniale, jak się ma pod ręką książki pomocne w takich sytuacjach a do tego jeszcze dobrze skonstruowane i mądrze wydane.
Polecam nie tylko młodym ludziom, ale również ich rodzicom, serię dwóch książek pod obiecującym tytułem „Niezbędnik… Jak ogarnąć dojrzewanie”. W wersji dla dziewcząt i chłopaków. Mimo że napisane przez dwóch różnych autorów, łączą się w całość i uzupełniają. Część dla dziewcząt jest autorstwa kobiety, natomiast dla chłopców – mężczyzny, co powoduje, że są to książki bardzo przekonywujące, i jest raczej logicznym i naturalnym zabiegiem. Zawierają wiele elementów wspólnych, ale również wiele charakterystycznych dla danej płci.
Co to jest dojrzewanie, jakie są jego etapy i jak przebiega u przedstawicieli poszczególnej płci? Jak działają hormony i jaki mają wpływ na nasze ciało? Jak dbać o higienę, szczególnie podczas dojrzewania? Co to jest z seks i czy w ogóle jest potrzebny? Poczęcie dziecka, ciąża i jej konsekwencje, co to jest antykoncepcja? Jaki wpływ na nasze zdrowie ma odpowiednie odżywianie i ruch? Jak sobie radzić z nastrojami, co to są uczucia, dlaczego w tym okresie i chłopcy, i dziewczynki ciągle mają jakieś zmartwienia? Jaki wpływ na poczucie własnej wartości i budowanie obrazu własnego ciała ma okres dojrzewania?
Mnóstwo zagadnień, mnóstwo odpowiedzi na nurtujące każdego nastolatka pytania. Zawarte na zaledwie 50 stronach, niby w pigułce, ale rzeczowo i bardzo taktownie. Nie jest to ciągły, jednolity tekst, jak w typowych poradnikach. Raczej specyficzna forma, coś jakby komiks. Mnóstwo ramek, zapisów w chmurkach, zdania wytłuszczone i drobnym drukiem, ma się wrażenie, że tekst raz szepcze, a raz krzyczy. Zakończeniem każdej publikacji jest indeks trudnych wyrazów oraz ważne adresy i telefony, które mogą się przydać nastolatkom.
Autorem ilustracji do obu książek jest Sarah Horne. Szata graficzna jest bardzo naturalistyczna, ale i zabawna miejscami, mnie osobiście kojarzy się z literaturą z krajów skandynawskich. Jak to bywa w przypadku Wydawnictwa Debit, dla którego nie ma tematów tabu, które specjalizuje się w wydawaniu książek poruszających trudne zagadnienia, i te publikacje napisane są z dużą dawką humoru, ale również taktem i wrażliwością. Poruszają tematy dla wielu jeszcze wstydliwe do rozmowy, bardzo poważnie traktując ich odbiorcę. Problemy zawarte w książkach to treści, których nie da się wyczerpać szybko, tzw. tematy-rzeki. „Niezbędniki”, jak sama nazwa wskazuje, zawierają tylko podstawowe informacje, ale bardzo wyczerpująco i rzetelnie.
Wydawnictwo podaje nam zgrabne objętościowo książki, w twardych i estetycznych okładkach, wypełnione interesującą treścią, na dobrym gatunkowo papierze. Polecam je serdecznie, jako lekturę do samodzielnego czytania dla nastolatka, a zarazem inspirację do wspólnych rozmów dla rodziców. Polecam i z pewną nieśmiałością stwierdzam, że idealnie by było, gdyby te książki mogły stać się obowiązkowymi lekturami w szkole podstawowej.
Iwona Pietrucha
Niezbędnik każdej dziewczyny; Niezbędnik każdego chłopaka
Anita Naik; Phil Wikinson il. Sarah Horne przeł. Patrycja Zarawska wyd. Debit, 2019
wiek 9+