Kraina Uważności – seria książek


Właśnie tak możemy teraz uczyć nasze dzieci uważnego życia, wykorzystując do tego serię książeczek Kraina Uważności. Powstała ona z myślą o młodych czytelnikach, ich rodzicach oraz pedagogach, chcących rozwijać u swoich podopiecznych nową jakość postrzegania siebie i świata. 
 
Uważność (w oryginale mindfulness) jest bowiem odpowiedzią na przebodźcowany, przepełniony stresem i ogromem zadań współczesny świat. Pomaga nam zatrzymać się, zauważyć siebie, drugiego człowieka oraz to, czego doświadczamy i co nas otacza. Pomaga lepiej zrozumieć własne reakcje, docenić codzienność, czerpać radość z pozornie błahych rzeczy, ale też nie uciekać przed tym, co trudne.
Mindfulness jest obecnie coraz bardziej doceniane w świecie, ze względu na pozytywne efekty z jego wdrażania. Dzięki regularnej praktyce stajemy się spokojniejsi, bardziej empatyczni, poprawia się nasza koncentracja i pamięć, lepiej radzimy sobie z trudnymi emocjami i stajemy się szczęśliwsi.
 
Po co więc czekać z nauką technik uważności do czasu dorosłości? Czy nie lepiej wyposażyć w te umiejętności już kilkuletnie dzieci? Możemy dzięki temu znacznie poprawić ich jakość codziennego funkcjonowania i dać mocną podstawę do dalszego rozwoju. A przecież do praktyki uważności tak niewiele potrzeba. Wystarczy spojrzeć na zwierzaki z Krainy Uważności, które doświadczają różnych elementów mindfulness. Każde z nich odnajduje swój, wyjątkowy dla siebie, sposób korzystania z uważności. 
 
Lew Staszek oswaja trudne emocje ćwicząc uważność na oddech, dźwięki i myśli, podczas siedzenia w bezruchu.
 
Tygrysek Erwinek uwielbia uważność w ruchu, która daje mu równocześnie spokój i energię oraz bliższy kontakt ze swoim ciałem.
 
Kotka Wiktoria rozwija uważne patrzenie i dzięki temu dostrzega niezwykłość świata, który ją otacza.
 
Szczurek Rysio odkrywa eksplozję doznań zmysłowych wypływających z uważnego jedzenia.
 
Natomiast nietoperzyca Kaja, poprzez technikę wizualizacji, buduje pewność siebie, wewnętrzny spokój i siłę, których do tej pory nie potrafiła w sobie odnaleźć. 
 
Każda z książeczek stanowi osobną historię, a równocześnie wszystkie wzajemnie się uzupełniają. Można do nich wracać wielokrotnie, dostrzegając kolejne elementy, ćwicząc poznane techniki, poszukując nowych inspiracji.
 
Wartością serii Kraina Uważności jest nie tylko zawartość merytoryczna książeczek, lecz także wspaniała grafika. Prowadzi ona czytelnika w głąb opowiadanej historii, zwracając uwagę na istotne szczegóły w treści i mieszając świat ilustracji ze zdjęciami prawdziwych przedmiotów. Ich poszukiwanie może stanowić dodatkowy pomysł na ćwiczenie uważnego patrzenia.
 
Mam nadzieję że drużyna z Krainy Uważności zachęci Was i Wasze dzieci do wspólnego czerpania radości z uważnego życia. Warto zatrzymać się i w pełni podoświadczać tego, co dzieje się tu i teraz. Każda chwila jest bowiem wyjątkowa.
 
Agnieszka Pawłowska
Autorka serii książek KRAINA UWAŻNOŚCI

 
Kotka Wiktoria i magia uważności  Lew Staszek i siła uważności  Nietoperzyca Kaja i piękno uważności

Szczurek Rysio i smak uważności  Tygrysek Erwin i energia uważności
 

Kotka Wiktoria i magia uważności
Lew Staszek i siła uważności
Nietoperzyca Kaja i piękno uważności
Szczurek Rysio i smak uważności
Tygrysek Erwinek i energia uważności

Agnieszka Pawłowska
il. Kinga Kałużna
Wydawnictwo Poznańskie, 2015