Lektura obowiązkowa, recenzja książki ”Twoja kompetentna rodzina”

Mój egzemplarz „Twojej kompetentnej rodziny” wygląda jak książka kucharska przekazywana pokoleniom od lat. Dlaczego? A to dlatego, że okładki są całe pozapisywane, strony pozaginane, nie licząc narysowanych wykrzykników, znaków zapytania, ramek, strzałek, podkreśleń i dziesiątek komentarzy. I co tu napisać, żeby streścić w paru zdaniach zawartość tej książki?

Każdy z nas jest inny, mamy swoje potrzeby, marzenia, swój punkt widzenia, ale wszyscy dążymy do tego samego – by być szczęśliwymi i by móc uszczęśliwiać innych. Gdy zakładamy rodzinę, priorytetem staje się atmosfera w domu, chcemy by było w nim dużo miłości, akceptacji i zrozumienia. Tylko co zrobić, żeby tak było i żeby przy tym nikt nie stracił swojej indywidualności? Trzeba ustalić priorytety, nauczyć się komunikować, wprowadzić reguły, potrafić słuchać i kochać, mocno kochać. Nie jest łatwo żyć między ludźmi, trzeba nauczyć się kompromisów, ale warto, bo czeka nas nagroda, jaką jest szczęśliwa i kochająca się, kompetentna rodzina.

”Twoja kompetentna rodzina” pomogła mi z dystansem spojrzeć na siebie jako członka rodziny, mamę i żonę. Zatrzymałam się, zastanowiłam i przypomniałam o tym, co dla mnie najważniejsze. Uświadomiłam sobie błędy, ale też utwierdziłam w działaniach, które uważałam za poprawne. Książka ukazuje, jak ważne w rodzinie są relacje między rodzicami, nie tylko dla nich samych, ale też dla dzieci, które z domu wynoszą szacunek, poczucie własnej wartości, empatię i reguły, którymi będą kierować się w dorosłym życiu.

Jeśli kiedyś zastanawialiście się, czy wasze dziecko powinno mieć obowiązki, czy dawać kieszonkowe, jak rozmawiać i słuchać dzieci, jak żyć w rodzinie, aby każdy czuł się w niej dobrze i wartościowo – to ta książka jest właśnie dla was.

.Jesper Juul to terapeuta, pedagog z wieloletnim doświadczeniem, osoba kompetentna i znająca temat o którym pisze, w swojej książce wykorzystuje historie własne oraz osób z którymi spotykał się w swojej pracy, dlatego jest wiarygodny, a jego książka warta przeczytania.

Jak pisze autor: „Nie ma doskonałych rodziców. Nie ma nawet w przybliżeniu doskonałych rodziców”, ale zawsze można być lepszym dla swojego dziecka i lepszym dla siebie. A przeczytanie właśnie tej książki na pewno pozwoli nam być lepszymi.

Polecam!

Karolina Zakrzewska – mama, absolwentka psychologii

Twoja kompetentna rodzina. Nowe drogi wychowania
Jasper Juul
wyd. MiND, 2011