Czasem krzyczą w autobusie, awanturują się w restauracji, biegają po galerii handlowej albo zaczepiają obcych ludzi. Kto? Oczywiście dzieci. Jak reaguje na to otoczenie? Jedni starają się to tolerować, inni w duszy przeklinają dzieci albo ich rodziców. A co w tej sytuacji robią rodzice? Oni także zachowują się różnie. Jedni ignorują, inni krzyczą, jeszcze inni szukają pomocy.
Bo dzieci, jak wiadomo, bywają różne. Dlatego jednym rodzicom „trafiają się” aniołki, które nigdy nie sprawiają kłopotów, innym buntownicy, którzy najbardziej lubią słowo „nie”. Okazuje się jednak, że i z tymi drugimi można sobie poradzić. Z pomocą przychodzi książka „Mały buntownik. Instrukcja obsługi”. Stworzyły ją dwie mamy, które postanowiły podzielić się z czytelnikami swoimi rodzicielskim i zawodowym doświadczeniem. W końcu kto, jak nie psycholog, może w tym przypadku najlepiej pomóc?! Książka skupia się na emocjach, które każdego dnia towarzyszą wszystkim dzieciom. Jedne radzą z nimi sobie lepiej, inne gorzej. W tej książce rodzice małych buntowników znajdą rady dotyczące radzenia sobie w sytuacji, kiedy dzieci nie chcą jeść, nie chcą się ubierać albo odrabiać lekcji. Każda z tych sytuacji została przedstawiona z perspektywy dziecka. Dorośli czytając tę książkę spojrzą na świat oczami dziecka. Dzięki temu na pewno lepiej je zrozumieją. Znajdują tu odpowiedzi na najczęściej zadawane sobie pytanie, czyli „O co chodzi mojemu dziecku?”. W książce krok po kroku opisano kolejne etapy rozmów, jakie warto przeprowadzić z dzieckiem w kryzysowej sytuacji.
Czy warto przeczytać „Małego buntownika”? Myślę, że tak. Autorka niczego czytelnikowi nie narzuca, nie mówi, że powinien wychowywać dziecko w taki, a nie inny sposób. Więcej jest tutaj podpowiedzi niż odpowiedzi. Sugestii i wskazówek, rad, które można wykorzystać we własnym życiu. Dzięki nim relacja z dzieckiem powinna być łatwiejsza.
„Mały buntownik. Instrukcja obsługi” na pewno nie rozwiąże wszystkich kłopotów, ale z wieloma pozwoli sobie poradzić. Ta książka uczy przede wszystkim szacunku do dziecka. Autorki pokazują, że nagłe wybuchy złości nie wynikają ze złej woli maluchów, ale są efektem niemożności poradzenia sobie z trudnymi sytuacjami. A to pierwszy i bardzo ważny krok do szczęśliwego rodzinnego życia.
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Mały buntownik. Instrukcja obsługi
Anne-Claire Kleindienst, Lynda Corazza tłumaczenie Katarzyna Bieńkowska
Wydawnictwo MUZA, 2018