„Nadwaga i otyłość u dzieci” – recenzja


Krótka odpowiedź autorki przekonała mnie ostatecznie do tego, że tę książkę warto mieć w swoim księgozbiorze – w dziale książek kucharskich, ale także poradników dla rodziców (takie połączenie nie zdarza się często!): „Idealnie byłoby zrezygnować z nich zupełnie. W praktyce jednak lepiej ograniczyć wielkość porcji i częstotliwość ich spożywania, zwłaszcza że nie zawsze da się ich uniknąć całkowicie”. To zalecenie jest nie tylko rozsądne, ale i możliwe do wykonania. I taka jest cała książka: czytelnik nie tylko otrzymuje szereg wskazówek, jak dbać o wagę swoich dzieci, ale także plan ich wprowadzenia w życie. 
 
Adresatami książki są zarówno rodzice dzieci z nadwagą i otyłych, jak i rodzice wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Fakty na temat otyłości zajmują kilkanaście pierwszych stron. Autorka podchodzi do tematu walki z otyłością całościowo; zaleca wizytę lekarską i dietetyczną, ale również podaje wskazówki dla całej rodziny (także dziadków, którzy „dokarmiają” wnuki). Kolejne dwa tematy są ważne dla wszystkich rodziców: podstawy żywienia i aktywność ruchowa dziecka. Na pierwszy z nich napisano sporo, natomiast drugi jest rzadziej poruszany, a tylko ich połączenie gwarantuje sukces. 
 
Ponad połowę książki zajmują przepisy kulinarne. Co ważne, składnikami są łatwo dostępne w Polsce produkty. Znajdziemy tu propozycje dla dzieci w wieku 4-6 i 7-9 lat na śniadania, drugie śniadania, obiadowe dania główne i dodatki z warzyw, oraz kolacje. Całości dopełniają dwa tygodniowe jadłospisy (osobny dla każdej grupy wiekowej). 
 
Atutem książki jest też jej wydanie. Gruba oprawa, kredowy papier – to na pewno ułatwi wykorzystywanie jej w kuchni. Mnie natomiast urzekła szata graficzna. Zdjęcie każdej potrawy aż zachęca do przygotowania tak smakowicie wyglądającego posiłku. Można mieć nadzieję, że dziecko też chętnie sięgnie po kolorową kanapkę czy przyozdobioną owocami owsiankę.
 
Aż się prosi o kontynuację tematu.. Jak żywić dzieci wchodzące w okres dorastania i nastolatki? Może doczekamy się, zanim nasze przedszkolaki i szkolniaki dorosną. 

Gorąco polecam! I życzę smacznego!
 
Martyna Wieszczeczyńska – Psycholog dziecięcy, żona i mama
 
Nadwaga i otyłość u dzieci
Agnieszka Ziober
wyd. Dragon, 2016