Najtrudniej jest zacząć – recenzja książki „Aktywni razem. Pomocnik pozytywnego rodzicielstwa”

 
Książka to zbiór doświadczeń autorki, która wraz z mężem i córkami tworzy aktywną, pełną pasji rodzinę. To taki pomocnik dla rodzica, który chce budować relacje w rodzinie i umacniać więzi poprzez wspólny, aktywny udział w sportowych, kulturalnych, czy kulinarnych dziedzinach życia.
 
Najtrudniej jest zacząć, no bo brakuje czasu, albo ochoty, albo chęci… Wymówek nie brakuje. Sięgając po książkę, dostajemy zbiór obserwacji, wskazówek, porad, jak działać w rodzinnej drużynie. Aktywność jest tu rozumiana jako wkład każdego członka rodziny, który w różny sposób (byle z przekonaniem i niewymuszoną chęcią) włącza się do wspólnego bycia razem i odkrywania różnych dziedzin życia. Aktywnie razem można być w kuchni, w sporcie czy podczas czytania literatury. Podczas wspólnego działania tworzymy relacje, budujemy i umacniamy rodzinne więzi, nabieramy zaufania do siebie nawzajem, dodatkowo odkrywamy bliższe lub dalsze zakątki świata, zachęcamy do bycia ciekawym, poszukiwania, zadawania pytań… 
 
Chcemy w rodzinie wyzwolić ducha sportu? Zajrzyjmy do rozdziału „Razem sportowo”, tam wiele wskazówek, jak zacząć, jak motywować, jaką dyscyplinę wybrać, o czym nie zapominać podczas wspólnych treningów. To, co mnie zachwyciło, to kalendarium rodzinnych imprez i wydarzeń sportowych w całym kraju – krótki opis, oraz adres do strony internetowej, aż chciałoby się, aby podane linki otwierały się na zawołanie, na już, w książce.
 
Aby znaleźć wspólne porozumienie i pasję w rodzinnym pichceniu, trzeba razem działać w kuchni. W tym rozdziale nie zabrakło sprawdzonych przepisów na pyszne i zdrowe, rodzinne dania, smakujące nawet niejadkom.
 
Dla stawiających pierwsze kroki w świecie kultury i sztuki dla dzieci lub rodzin, autorka przygotowała rozdział „Razem kulturalnie”, a tam garść informacji o ofercie kulturalnej, którą razem można sprawdzić.
 
Nie ma nic lepszego od przeżywania wspólnie sukcesów, dzielenia wrażeń i przeżyć, jako rodzice walczmy o wspólny, rodzinny czas, starajmy się, by był aktywny, zaprocentuje to wzajemnym zaufaniem i wspomnieniami na zawsze.
 
Miałam szczęście poznać drużynę (rodzinę), którą reprezentuje autorka i wiem, że oni naprawdę tacy są! Są aktywni razem. 
 
Polecam!

Karolina Zakrzewska
 
Aktywni razem. Pomocnik pozytywnego rodzicielstwa
Ewa Świerżewska
il. Agata Matraś
wyd. WAM, 2015