Nauka pisania? Teraz to proste! – recenzja zeszytu „Pierwsze pisanie. Zeszyt z literaturą 3D”

Autorką zeszytu jest Maria Trojanowicz-Kasprzak, filolog polski i wieloletni pedagog przedszkolny, która za cel postawiła sobie poszukiwanie coraz lepszych metod aktywizowania i stymulowania rozwoju dzieci.
 
Wspomniany zeszyt jest przeznaczony do ćwiczeń w pisaniu dla najmłodszych dzieci oraz dzieci z problemami – niedowidzących oraz zagrożonych dysgrafią. Praca z nim powoduje, że żmudne próby pisania przestają być nudnym obowiązkiem, a przeradzają się w przyjemność.
 
Zeszyt składa się z 16 kolorowych stron oddzielonych czterema liniami, których wymaga pisownia polskich liter. Specyfiką zeszytu są duże odstępy pomiędzy liniami, co znacznie ułatwia pierwsze próby ćwiczeń grafomotorycznych oraz pisania, natomiast charakterystyczne żłobienia na górnej i dolnej linii każdej liniatury stanowią barierę uniemożliwiającą pisanie zbyt dużych liter, a w konsekwencji wkraczanie na sąsiednią liniaturę. Dodatkowym atutem, a zarazem pomocą szczególnie dla dzieci niedowidzących, jest zaprojektowanie głównej płaszczyzny pisarskiej w żółtej barwie.
 
Zeszyt świetnie sprawdza się zarówno wśród uczniów rozpoczynających właśnie swoją przygodę w pisaniu, jak również w pracy z dziećmi młodszymi, które doskonalą rękę podczas odwzorowywania tzw. Szlaczków, przygotowując się w ten sposób do nauki pisania. Przetestowałam go z moimi maluchami. Dzieci bardzo szybko orientują się w rozmieszczeniu zeszytu, chętniej wybierają go do ćwiczeń grafomotorycznych, które z kolei nie sprawiają im wówczas większych trudności. 
 
Jeśli chcemy, by pierwsze szkolne kompetencje naszych dzieci stawały się przyjemnością – polecam zdecydowanie skorzystanie z udogodnień, jakie oferuje zeszyt z liniaturą 3D.
 
Iwona Pietrucha – nauczycielka przedszkola
 
Pierwsze pisanie. Zeszyt z literaturą 3D
Autor: Maria Trojanowicz-Kasprzak
wyd. Pentliczek
wiek: 3+