Nie tylko dla rodziców niejadków – recenzja książki „Moje dziecko nie chce jeść”

Gdybym była mamą niejadka i przeczytałabym takie właśnie słowa na okładce książki Carlosa Gonzáleza „Moje dziecko nie chce jeść”, z pewnością zyskałaby ona kolejną mamę czytelniczkę. Mamę utrudzoną przygotowywaniem posiłków, a jeszcze bardziej ich podawaniem dziecku. Szukałabym wskazówki, jak sprawić, by szkrab zaczął jeść. I byłby to dobry wybór książki napisanej na ten temat. Rzadko można natrafić na tak rzeczowe, perfekcyjne opracowania. To nie jest żaden poradnik. To kompendium wiedzy o żywieniu dzieci – od narodzin do wieku przedszkolnego.
 
Autor książki „Moje dziecko nie chce jeść” uspokaja zalęknionych rodziców. Pomaga zrozumieć samego niejadka. Dokładnie wyjaśnia, dlaczego dzieci nie chcą jeść. Carlos González nie tylko wskazuje na przyczyny trudności, ale przede wszystkim radzi, jak ich uniknąć. Autor zwraca ponadto uwagę na wiele istotnych kwestii, między innymi na zapotrzebowanie kaloryczne maluchów w okresie wzrostu czy pułapki siatek centylowych.
 
Książka „Moje dziecko nie chce jeść” pomaga, a nawet wymusza, analizę własnego postępowania; zachowań matki, która podaje dziecku jedzenie. Ile w tym błędów, często nieuświadomionych… Mamy czują się zobowiązane do podawania jedzenia według schematów żywienia. Zjedzenie 3 łyżek zupy zamiast pół miseczki świadczy nieraz o „niejedzeniu”. Ty naprawdę myślisz, że jeśli córki nie zmusisz, to ona nic nie zje (s.88).
 
Tymczasem Carlos González najwięcej energii poświęca przestrzeganiu przed zmuszaniem maluchów do jedzenia. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Nie zmuszaj go nigdy, żadnym sposobem, pod żadnym pozorem, z żadnego powodu (s. 101). Czytając książkę, można nauczyć się tego „luzu”, odpuszczania. Autor utrzymuje, że niejadek, który nie chudnie kilograma, je normalnie i zachęca do przeprowadzenia bardzo ciekawego eksperymentu…, ale czytelnik przeczyta o tym na stronie 90.
 
„Moje dziecko nie chce jeść” jest świetnie napisaną książką. Życiowa, pełna prawdziwych historii, pouczającą. Tak naprawdę przeznaczona nie tylko dla rodziców dzieci odmawiających jedzenia, ale też dla tych, którzy z podawaniem posiłków nie mają żadnych problemów. Wiele miejsca zostało poświęcone zagadnieniom karmienia piersią oraz butelką. Wszystko podane w czytelny sposób, z odpowiednio dobraną dawką humoru.
 
Anna Chmielewska – pedagog, absolwentka pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej oraz edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej na UAM w Poznaniu

Moje dziecko nie chce jeść
Carlos González
Wydawnictwo: Mamania, 2013