„Noc w Leśnej Szkole” – premiera w wydawnictwie Polarny Lis

 
Gdy nocą świat spokojnie śpi, dwoje uczniów przeżywa niezwykłe przygody w opustoszałym szkolnym budynku. Psotnik i awanturnik Achilles spotyka tam wzorowego ucznia i syna dyrektora, Maksymiliana, któremu często dokuczał. Chłopcy wspólnie przemierzają nocną szkołę: w jednej z sal natykają się na Oskara Szkieletora, z którym muszą stoczyć pojedynek; wznoszą potężną twierdzę, żeby móc stawić czoła wrogom; podczas wyprawy do lasu otaczającego szkołę spotykają tajemniczego potwora… Okazuje się, że dwoje bardzo różnych dzieci może się doskonale porozumieć, a szkoła bywa wyjątkowo ciekawym miejscem. Historia Achillesa i Maksymiliana opowiedziana jest prostym, dynamicznym językiem i z pewnością zainteresuje młodych czytelników. Ale i dorośli znajdą w tej opowieści kilka zagadek i ciekawostek. Dlaczego kot nosi dziwne imię Rosynant? Czy architektem szkolnego budynku mógł być słynny Jean Prouvè? Gdzie autor książki umieścił swój autoportret? Zapraszamy do lektury!
 
„Noc w Leśnej Szkole” to książka dla każdego świeżo upieczonego ucznia. – mówi Ewelina Mocarska, psycholog dziecięcy i pedagog specjalny – Prosty język, ciekawa fabuła i wartka akcja, piękne ilustracje sprawią, że samodzielne czytanie dla każdego będzie przyjemnością. Przygoda Achillesa i Maksymiliana przedstawia szkołę nocą w innych nieznanych dla dzieci okolicznościach. Pobudza wyobraźnię. Porusza ważny w wieku wczesnoszkolnym temat przyjaźni i pokazuje jak się na nią otworzyć. Zachwyci każdego młodego czytelnika.
 
Autor „Nocy w Leśnej Szkole” Max Ducos urodził się w Bordeaux w 1979 roku. Już od najmłodszych lat uwielbiał rysować, a jako nastolatek odkrył malarstwo. Szkolił się sam, aż do momentu, kiedy został studentem Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Bordeaux. Początkowo zafascynowany był malarstwem plenerowym i głównym tematem jego prac był pejzaż. Po kilku latach w jego twórczości nastąpił zwrot i artysta wrócił do pracowni. W tym samym czasie podjął studia w paryskiej Wyższej Szkole Sztuk Użytkowych, gdzie zgłębiał nową dziedzinę sztuki – ilustrację. Praca dyplomowa Ducosa, książka dla najmłodszych Jeu de piste à Volubilis, została wydana przez niezależne paryskie wydawnictwo Sarbacane. Dziś Max Ducos tworzy w dwóch ukochanych przez siebie dziedzinach: maluje i ilustruje. W swojej pracy stara się przede wszystkim szukać nowych dróg. Ducos wystawia swoje prace w paryskiej galerii Philippe’a Fregnacka. I nadal wydaje książki dla dzieci w wydawnictwie Sarbacane.
 
Noc w Leśnej Szkole
tekst i il. Max Ducos
wyd. Polarny Lis, 2017

przeł. Jakub Jedliński
wiek: 7-9 lat