Obudźmy w sobie ciekawość i duszę odkrywcy – recenzja serii „Kraina Uważności”


Bohaterami kolejnych opowiadań są zwierzęta: Tygrysek Erwinek, Szczurek Rysio, Lew Staszek, Nietoperzyca Kaja i Kotka Wiktoria. Nieprzypadkowo te, a nie inne, przypisane do konkretnych walorów uważności. 
 
Tygrysek Erwinek jest sportowcem. Sport to jego pasja, która pozwala mu się realizować i osiągać coraz lepsze wyniki. Wydawać by się mogło, że bycie pierwszym i najlepszym to szczęście i satysfakcja. Nic bardziej mylnego, jak się okazuje. Tygrysek zaczyna tracić przyjaciół, którzy nie chcą już spędzać czasu z zarozumiałym i wiecznie triumfującym sportowcem. Otacza go pustka, a jego tygrysie serce przepełnia smutek. Jak sprawić, by życie znów stało się radosne?
 
Rysio to szczurek łakomczuch. Uwielbia smakołyki i najchętniej by się nimi nie dzielił z nikim. On również wkrótce poczuje się samotny, a jedzenie staje się czynnością nieświadomą i przestaje sprawiać mu przyjemność. To książka o dzieleniu się i dawaniu. I o tym, że posiłki również należy smakować wszystkimi zmysłami. Szczurek Rysio z samolubnego obżarciucha stanie się ulubieńcem swojej klasy. A jak tego dokona? Przeczytacie w opowiadaniu. Warto zaznaczyć, że tę część serii rekomenduje sam Grzegorz Łapanowski, szef kuchni, dziennikarz kulinarny i pomysłodawca projektu promującego zdrowe odżywianie „Szkoła na widelcu”.
 
Staszek jest małym, bardzo energicznym i wesołym lwem, który całe dnie spędza na wesołych zabawach. Niestety bardzo często jego beztroskie dzieciństwo zakłócają „burzowe chmury”, kotłujące się nad jego głową. Zdarza się to wówczas, gdy coś nie idzie po jego myśli, gdy przegrywa w rywalizacji z kolegą, gdy nie smakuje mu obiad podany przez mamę. Złość, gniew, rozczarowanie – złe emocje, które zakłócają życie lwiątka i przysparzają mu coraz więcej nieprzyjaciół. Naszemu bohaterowi pomaga tata. Król zwierząt uzmysławia synowi, jaką moc nosi on w sobie i jak powinien z niej korzystać, by odzyskać wewnętrzny spokój i stać się w przyszłości godnym następcą tronu.
 
Nietoperzyca Kaja ubolewa nad swoją innością. Uważa się za dziwadło, gdyż ma odmienne zwyczaje i upodobania. Z tego powodu ukrywa się w ciemnej jaskini, z dala od wszystkich. Jest samotna i nieszczęśliwa. Dopiero spotkanie i rozmowy z Kotką Wiktorią pozwalają jej odnaleźć swoją wyjątkowość i odbudować poczucie własnej wartości. Kotka zaprasza nietoperzycę do wspólnej medytacji, która za pomocą oddechów i wyobraźni przywraca Kai wiarę w siebie. Opowieść ta uzmysławia czytelnikowi, że piękno jest pojęciem względnym, a świat byłby nudny, gdyby wszyscy na nim żyjący byli tacy sami.
 
Ostatnia z serii jest książeczka, w której główną bohaterką jest wspomniana już Kotka. Wiktoria jest kreatywną, pełną szalonych pomysłów marzycielką, która całe dnie spędza na tworzeniu, a świat fantazji jest jej ulubionym miejscem ucieczek. Niestety zasoby twórczej Kotki szybko się wyczerpują i nagle okazuje się, ze otacza ją pospolitość i nieciekawość. Coraz częściej ucieka do świata wyobraźni, gdyż rzeczywistość okazuje się zbyt monotonna. Naszej bohaterce przychodzi z pomocą mama, która pomaga jej odnaleźć magię uważności i dostrzec piękno drobiazgów, które nas otaczają.
 
Seria autorstwa Agnieszki Pawłowskiej porusza bardzo trudne dla dzieci tematy. Jednak czyni to w sposób niezwykle prosty i zabawny, podając gotowe przepisy na to, jak doświadczać uważności, by móc chłonąć świat z całym jego pięknem i zarazem niedoskonałością. Na uważność wpływa oddech i wewnętrzna harmonia, co w konsekwencji przekłada się na pełniejsze postrzeganie tego, co się dzieje wewnątrz i wokół nas. Agnieszka Pawłowska uzmysławia młodym czytelnikom, że nie wystarczą tylko otwarte oczy, że świata doświadczać można wszystkimi zmysłami. A to, co na tym świecie robimy, „smakuje” lepiej, gdy potrafimy się tym dzielić z innymi. 
 
Magiczna, poruszająca najczulsze struny ludzkiego serca seria książeczek dla najmłodszych, chociaż i dorosłemu pozostawia pole do refleksji. Dodatkowym walorem opowiadań jest szata graficzna autorstwa Kingi Kałużny. Ilustracje zachwycają bogactwem kolorów i szczegółów. Na uwagę zasługuje również czcionka, która nie jest jednolita. Jej różnorodność wzmaga bądź wycisza emocje podczas czytania.
 
Seria „Kraina Uważności” to taka lektura, która zmusza nas, by się zatrzymać, zwolnić i zastanowić nad sobą, a przede wszystkim dostrzec… 
 
Puentą tej recenzji niech będą słowa mamy Kotki skierowane do Wiktorii: „Obudź w sobie ciekawość i duszę odkrywcy, patrz na to, co cię otacza, jakbyś widziała to po raz pierwszy w życiu, a dostaniesz piękno, o którym nawet nie śniłaś.”
 
Iwona Pietrucha – nauczycielka przedszkola

Kraina Uważnowści
 

Tygrysek Erwinek i energia uważności
Szczurek Rysio i smak uważności
Lew Staszek i siła uważności
Nietoperzyca Kaja i piękno uważności
Kotka Wiktoria i magia uważności
Agnieszka Pawłowska
il. Kinga Kałużna
Wydawnictwo Poznańskie, 2015
wiek: 5+