Od myślenia do złoszczenia – i z powrotem, recenzja książki „Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko – poradnik dla rodziców”

Mechanizm, jaki proponują autorzy, jest pozornie bardzo prosty i należy do metody szkoły poznawczo-behawioralnej. Technika ta została wykorzystana w pracy z 285 rodzicami w ich prawdziwych, życiowych doświadczeniach – więc przykłady podawane w tej książce są silnie zakorzenione w praktyce – i realistyczne.

Narastająca złość, wreszcie wybuch, brutalne zachowanie wobec dziecka – a potem wstyd i gorące postanowienie poprawy. Po jakimś czasie historia się powtarza, a grające w głowie: „więcej miałeś się tak nie wściekać” jeszcze wzmaga napięcie. Możemy zmienić swoje zachowanie, ale niestety same dobre intencje nie wystarczą – musimy wiedzieć, jak to zrobić. Być może skorzystanie z tej książki będzie pierwszym ważnym krokiem na tej drodze?

Razem z książką zatrzymujemy się i bacznie przyglądamy się, jak przeżywamy złość na dziecko i w jakich sytuacjach nas ona dopada. Następnie autorzy proponują poświęcenie uwagi samemu dziecku i zbadanie tego, czy nasza złość już zaczęła negatywnie na nie wpływać. Przygotowali też proste narzędzie do samodzielnej obserwacji swojego funkcjonowania. Dostarczają nam informacji o mechanizmie powstawania złości, funkcjach, jakie pełni, a także najczęstszych przyczynach, które dotyczą dzisiejszych rodziców. Dokonujemy też przeglądu „złości w rozwoju” – u niemowlęcia, dwulatka, trzylatka… i tak aż do dziewiątego roku życia. A potem przebiegamy przez zbiór przeróżnych typowych sytuacji, które złoszczą rodziców i możliwe opcje ich rozwiązania. Do tego nie jest to pełna lista rzeczy cennych, jakie zawiera ta książka.

Pożytek z przeczytania „Kiedy twoja złość…” jest dwojaki. Po pierwsze, zaczynamy inaczej myśleć i rozumieć siebie. Po drugie, zaczynamy inaczej myśleć o dziecku, które (jak dotąd się zdawało) jest przyczyną naszego zdenerwowania. Nauczenie innego sposobu myślenia i rozumienia tego, co nas otacza, to wcale niemałe zadanie. Jeśli do tego mamy szansę nauczyć się radzenia sobie z trudnymi sytuacjami – przez zmniejszanie napięcia, przez pracę nad swoją asertywnością, przez efektywną komunikację z dzieckiem , to znaczy, że autorzy dobrze wykonali swoją – psychologiczną – robotę.

Katarzyna Wozinska – psycholog i trenerka, założycielka Centrum Słowo – Psychologia z Duszą (www.centrumslowo.pl). Pracuje w Poznaniu, prowadząc m.in. warsztaty dla rodziców. Prywatnie żona oraz mama.

Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko – poradnik dla rodziców
Matthew McKay, Patrick Fanning, Kim Paleg i Dany Landis
wyd. MiND