Piękny umysł małego geniusza – recenzja książki

To z ich inicjatywy powstała książeczka adresowana do „czytelników” (a konkretnie – obserwatorów) już w pierwszych tygodniach czy miesiącach życia, zatytułowana „Mały geniusz. Piękny umysł dziecka”.

Książeczka jest świetną alternatywą dla wymyślnych zabawek, bardziej odpowiednich dla starszych pociech, i pełni funkcję przewodnika po kształtach. Znajdziemy w niej 12 plansz z ilustracjami, przedstawiającymi proste  wzory o wyraźnie zaznaczonych konturach. Możemy pokazywać je maluchom w trakcie zabawy lub po prostu umieszczać w ich najbliższym otoczeniu. Obrazki te znajdują także zastosowanie w trakcie rehabilitacji dzieci niedowidzących.


Uzupełnieniem ilustracji są podpowiedzi dla rodziców czy opiekunów, jak przedstawić rysunek. To sprawia wrażenie udzielania prawdziwej „pomocy dydaktycznej dla oseska”. Zwłaszcza, że autorzy pomyśleli także o dydaktyce i przybliżeniu zalet każdego ćwiczenia. Zalety, jakie wymieniają, to np. umiejętność koncentracji na jednym punkcie, ale trudno pominąć tu także taki aspekt, jak budowanie w trakcie wykonywania ćwiczeń bliskości pomiędzy dzieckiem a rodzicem.

„Mały geniusz. Piękny umysł dziecka” to niewątpliwie świetna inspiracja na efektywne spędzanie czasu z niemowlakiem, która z pewnością zaowocuje w przyszłości. Mały człowiek rodzi się z wielką potrzebą poznawania świata, mimo iż widzi na odległość zaledwie 20-30 cm. Jego potrzeby poznawcze są silniejsze z każdym kolejnym dniem i warto szukać sposobów, by je zaspokajać, a książkowe ilustracje budzą ciekawość, intrygują. Zdaniem psychologa dziecięcego Natalii Minge, zestawione obrazki  przyciągając uwagę małych odbiorców, pozwalają im się skupić na tym, co widzą i wspomagają przy tym dojrzewanie części mózgu odpowiedzialnej za obróbkę obrazów. Tak więc poprzez stymulowanie zmysłu wzroku malucha stymulujemy jego rozwój i kształtujemy „piękny” i kreatywny umysł, który będzie w przyszłości z tym większą łatwością przyswajał nową wiedzę. Czyż nie jest to… piękna perspektywa?

Katarzyna Głowacka – mama poszukująca, dziennikarka, absolwentka kulturoznawstwa.

„Mały geniusz. Piękny umysł dziecka”
Monika i Tomasz Gowin
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza