Przepis na genialne dziecko? – recenzja książki „Jak wydobyć geniusza ze swojego dziecka”

Osobiście dosyć sceptycznie podchodzę do tego typu publikacji, jednak tytuł książki „Jak wydobyć geniusza ze swojego dziecka” przykuł moją uwagę – głównie dlatego, że nie ma tam słowa „przerobić”, „zrobić”… tylko właśnie „wydobyć”. Publikacja jest godna uwagi, w przystępny sposób opisuje kolejne okresy w życiu dziecka zgodnie z Piagetowską teorią rozwoju człowieka.

Poszczególne rozdziały podzielone są na tematy zajęć z języka polskiego, przyrody i matematyki. Przykłady zajęć z dzieckiem, zamieszczone pod koniec każdego z rozdziałów są bardzo przystępnie opisane i łatwe do wykonania we własnym zakresie. Pokazane zostały różne metody pracy z dzieckiem; ułatwiające poznawanie świata, pozwalające na zaobserwowanie zjawisk przyrodniczych oraz ułatwiające naukę czytania i liczenia.

Zwłaszcza matematyka mnie mile zaskoczyła – bardzo często rodzice kładą nacisk na szybkie nabycie umiejętności czytania przez dziecko, chwaląc się, że: „Moje Dziecko to jak miało 4 lata czytało już sobie samo”. Mało który rodzic chwali się, że 4-letnia pociecha umie coś dodać czy odjąć, a przeliczanie do 10 jest traktowane jak rymowanka bez matematycznego sensu (czasami równie dobrze mogłoby to być 10 zupełnie przypadkowych wyrazów).

Poradnik zawiera liczne metody nauczania przeliczania i bardziej skomplikowanych operacji matematycznych – jest to na prawdę duży plus tej publikacji. Wiadomo – czym skorupka za młodu nasiąknie… – zaszczepienie zamiłowania do matematyki w połączeniu z wiecznie niezaspokojoną potrzebą poznawania świata pozwala na przezwyciężenie fali niechęci do przedmiotów ścisłych.

Część „polonistyczna” również jest dobrze opracowana, liczne przykłady i różne metody pozwalają na dostosowanie pracy z dzieckiem do jego osobniczych cech. Podane przykłady ćwiczeń są atrakcyjne zarówno dla dorosłego, jak i dla dziecka.

Tłumacz anglojęzycznej publikacji dostosował zamieszczone ćwiczenia do polskich rymowanek i wierszyków, co sprawiło, że dzieci mogą  ćwiczyć umiejętności w oparciu o znane rymowanki, zachowujące klasyczne rymy lubiane przez dzieci.

Przystępny układ rozdziałów, rozdzielonych pastelowymi oznaczeniami kart, ułatwia szybki dostęp do aktualnie poszukiwanego fragmentu książki.

Publikację oceniam bardzo pozytywnie i mogę ją polecić każdemu, kto chce pracować  z dzieckiem i każdemu dziecku również.

Basia Zalewska – pedagog i niania

Jak wydobyć geniusza ze swojego dziecka
Ken Adams
wyd. Publicat, 2011