Rozmowy z dzieckiem – recenzja książki „Proste odpowiedzi na trudne pytania”

Na te i inne kontrowersyjne i sprawiające niejednokrotnie trudność pytania, odpowiada Justyna Korzeniewska – autorka książki „Rozmowy z dzieckiem. Proste odpowiedzi na trudne pytania”.

Zaczerpnięte z wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi rozważania autorki napisane są w sposób niezwykle prosty, dający możliwość dostosowania proponowanych odpowiedzi do realiów rodziny dziecka – posiadanego rodzeństwa, tego, czy dziadkowie dziecka jeszcze żyją itp.

Książka składa się z sześciu niedługich rozdziałów, poruszających istotne zagadnienia odnoszące się do obecnych w życiu zjawisk: seksualności, śmierci, różnych patologii i odmienności, przemocy oraz różnic między dorosłymi a dziećmi. Każdy z rozdziałów rozpoczyna się wstępem, zawierającym istotne informacje. Na końcu znajdziemy opis prawidłowości emocjonalno-społecznego rozwoju dzieci.

Czytane wskazówki dają uczucie lekkości i radości, że odpowiedzi na tak trudne tematy mogą być tak banalnie proste. Podczas lektury kolejnych stron książki, faktycznie wciąż nasuwa się myśl: „to takie proste!”.

Jako przykład posłużyć może fragment odpowiedzi na pytanie, „dlaczego niektóre dzieci mają tylko pół rodziny (mamę lub tatę), a inne dwie rodziny (dwóch tatusiów lub dwie mamusie)?”

Każdy z nas ma rodziców, dzięki którym się urodził. Jest tak dlatego, że do urodzenia się dziecka są potrzebni mama i tata. Potem po narodzinach dziecka może być już inaczej. Czasem rodzice się rozwodzą i dziecko mieszka tylko z jednym z nich. Wtedy wydaje nam się, że ma tylko pół rodziny, ale tak nie jest (…)

Wszystkim ciekawym prostych odpowiedzi na niezbyt łatwe pytania polecam przeczytanie całej książki – przyjemna w lekturze i użyteczna w życiu!

Dorota Czerwińska – pedagog, Instruktor Pierwszej Pomocy (www.zawrat.edu.pl)

Rozmowy z dzieckiem. Proste odpowiedzi na trudne pytania
Justyna Korzeniewska,
wyd. RM, Warszawa 2009