”Rozwojowa kreska. Ćwiczenia plastyczne z elementami arteterapii” – recenzja


W czterech rozdziałach, pt. „Ja”, „Ja i moja rodzina”, „Ja i grupa”, „Ja i miejsce”, zawarte zostały ćwiczenia plastyczne koncentrujące się na własnych spostrzeżeniach dziecka. 
 
Autorka w tych ćwiczeniach zawarła także elementy arteterapii. Ta dziedzina edukacyjna staje się coraz popularniejsza. Jest to bardzo bezpieczna dla dziecka forma wyrażania siebie. Pomaga wyrażać uczucia i emocje za pomocą obrazka. 
 
Już w przedmowie autorka podkreśla, jak ważne jest przestrzeganie zasad arteterapeutycznych, m.in. wygodny strój, swoboda wyrażania uczuć, z góry określony cel. Odpowiednie cechy charakteru powinna także posiadać osoba prowadząca zajęcia. Zawsze trzeba pamiętać, aby robić to  w przemyślany i świadomy sposób. 
 
Książka ta przeznaczona jest dla rodziców, pedagogów, psychologów, nauczycieli, terapeutów oraz animatorów kultury, pracujących z dziećmi od 4. do 12. roku życia. Oprócz dokładnie opisanych ćwiczeń, posiada także aneks z szablonami do poszczególnych zadań. Znajduje się tam także specjalny dyplom dla wyjątkowego dziecka.
 
Właśnie taka zabawa może stanowić dla najmłodszych formę wypowiedzi. W ten sposób możemy wpłynąć na radość i poczucie wewnętrznej satysfakcji i relaksu dziecka.
 
Malwina Milian
 
Rozwojowa kreska. Ćwiczenia plastyczne z elementami arteterapii. 
Ewa Baranowska-Jojko 
Wydawnictwo Harmonia, 2012