Seria „Dobra Książeczka” – recenzja

 
Na okładce każdej z nich znajdujemy merytoryczny opis tego, jakie umiejętności posiada dziecko na danym etapie rozwoju; jak się rozwija; na co zwrócić szczególną uwagę. Są też ciekawostki i merytoryczne podpowiedzi. Dzięki temu rodzice mogą podążać za możliwościami swojego dziecka i odpowiednio stymulować jego rozwój. 

Mnie osobiście ujęły dwie pierwsze części serii, czyli „0-3 miesięcy” i „3-6 miesięcy” (Autor: Agnieszka Starok, Ilustracje: Karolina Cichoń-Wydrych). Kontrasty, mocne kontury i tylko te kolory, które widzą dzieci w tym wieku, jako odpowiedź na okulistyczne potrzeby. Autorka podpowiada też, z jakiej odległości oglądać z dzieckiem książeczki i jak odczytywać jego reakcję. 

Kolejna część – „6-12 miesięcy” (Autor: Agnieszka Starok, Ilustracje: Karolina Cichoń-Wydrych) to jakże lubiane przez dzieci w tym wieku obrazki zwierząt. Ich oglądanie to okazja do powtarzania wyrażeń dźwiękonaśladowczych i stymulowanie nauki mówienia.

Kolejne cztery części (Autor: Agnieszka Starok, Ilustracje: Beata Rylska-Kowalska) rozwijają narrację i opowiadają o codziennym życiu: o spacerach, zabawach czy wakacyjnych wyjazdach. Od prostych zdań do rozwiniętej przyczynowo-skutkowej fabuły. Na obrazkach jest dużo szczegółów, można je śmiało wykorzystywać do zadawania pytań dziecku, lub opowiadania dodatkowych historii.

Niestety te cztery ostatnie części nie są satysfakcjonujące graficznie. Choć ideę serii oceniam bardzo wysoko i myślę, że w takie książeczki powinien być wyposażony każdy dziecięcy gabinet psychologiczny i logopedyczny, to jednak taki styl ilustrowania dziecięcej literatury nie odpowiada moim potrzebom estetycznym.  Ale pamiętajmy – „de gustibus non est disputandum”! Wierzę, że książeczki znajdą wielu zwolenników.

Kalina Cyz
 
Seria Dobra Książeczka
Wydawnictwo Tekturka, Lublin 2016