„Trzech grubasów” w Kolekcji Cała Polska Czyta Dzieciom z tygodnikiem „Polityka”

 
Magia nie jest tu faktycznie potrzebna – zastępuje ją spryt, pomysłowość i ogromna siła woli, którą wyróżniają się fenomenalni, nieszablonowi bohaterowie książki. Na największą uwagę spośród nich zasługują: bezkompromisowy buntownik, gimnastyk Tibul i genialny, powszechnie szanowany doktor Gaspar Arneri. Wspólnie postanawiają oni przeciwstawić się despotycznym rządom tytułowych trzech grubasów, których ulubioną rozrywką są niekończące się uczty i organizowanie wystawnych bali. Niespodziewanie, Arneri zmuszony jest do podjęcia decyzji: albo będzie lojalny wobec władzy, albo za nieposłuszeństwo zapłaci najwyższą cenę…
 
Tymczasem ubodzy, nieszczęśliwi obywatele mają dosyć porządków zaprowadzonych przez grubasów i rozpętują rewolucję. Co zrobi Arneri?
Książka Oleszy jest świetną lekturą zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłego, który z pewnością zwróci uwagę na alegoryczną wymowę tej bogatej w znaczenia baśni. Historia trzech grubasów może być także dobrym punktem wyjścia do rozmowy o tym, czym jest sprawiedliwość i tym, jak wielka może być siła wyobraźni.
 
Książka rekomendowana dla dzieci od lat 12.
 
Kolekcja Cała Polska czyta dzieciom – literackie perły dla dzieci i młodzieży.
 
Trzech grubasów
Jurij Olesza
wyd. Polityka, 2017
wiek: 12+