Twórczo z dziećmi! – recenzja książki „To jest super! 70 pomysłów na naukę przez zabawę”

Ostatnio najwięcej czasu spędzamy na rysowaniu, a właściwie to na bazgraniu. Chociaż ostatnio moja córka nauczyła się rozróżniać trójkąt, koło i kwadrat. Jest to jedyna rzecz, którą potrafi narysować (no z trójkątem czasem mam mały problem). Lubimy także odrysowywać swoje dłonie, jednak kiedy przechodzimy do odrysowywania stóp, to musze córkę rozbierać, bo przecież jak inaczej tego dokonać. Kiedy więc książka „To jest super! 70 pomysłów na naukę przez zabawę” trafiła w moje ręce poczułam przypływ nadziei, że może skończymy z tym ciągłym rozbieraniem, odrysowywaniem, ubieraniem i odkryjemy nowe, nieznane nam zabawy.

Książka podzielona została na kilka działów: zabawa z literami, zabawa z liczbami, zabawa z kolorami, zabawa z kształtami, zabawa z muzyką. Przez te wszystkie części poprowadzi was fioletowa krowa Klara, który nauczy dziecko liczyć, poznawać cyfry. Oczywiście wszystko z radością i pomysłem, bo za dużo wiedzy dla malucha może być zbyt przytłaczające i po chwili może się znudzić. Litery w końcu wcale nie są takie straszne. W naszym alfabecie są przecież literki spiczaste i kanciaste, zaokrąglone, wysokie, ze zwisającymi ogonkami. Taki podział na pewno ułatwi maluchom ich zapamiętanie. A pomysłów na zabawy z literkami znajdziemy w książce mnóstwo. Będzie można połączyć kropki, z których powstaną tajemnicze litery, a starsze dzieci będą mogły oczywiście pisać. Im dalej tym więcej zagadek, rysowanek, kolorowanek, łączenia w pary, a także gry, które znajdują się na końcu każdego rozdziału. Część zabaw z muzyka podobała mi się najbardziej, bo jest zdecydowanie najbardziej praktyczna i wymaga większego zaangażowania. W książce znajdziemy instrukcje jak samodzielnie wykonać pszczółkę potrząsajkę, gwiaździsty bębenek, małe bongo, megafon czy krokodylową gitarę. Autorzy stawiają na eko-zabawki, które wykonamy z pudełeczek po jogurtach, kawałków starych szmatek, plastikowych słomek, butelek, rolek po papierze toaletowym. Na samym końcu znajduje się rozdział pt. „To warto wiedzieć”, w którym dzieci dowiedzą się jak robić różne ciekawe rzeczy i dlaczego coś działa, jak powstaje tęcza czy jak to jest z tym dźwiękiem.

Doskonała książka na chmurne popołudnia. Grafika może nie zachwyca, ale nie ona jest tutaj najważniejsza. Liczą się zebrane pomysły, które pomogą rodzicom wprowadzić trochę urozmaicenia w codzienne zabawy. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. A może dzięki niej staniecie się prawdziwymi artystami? Polecam.

Autor: Opracowanie zbiorowe
Tłumaczenie: Anna Cichowicz
Tytuł: To jest super! 70 pomysłów na naukę przez zabawę
Wydawnictwo: Arkady

Rok wydania: 2014
Liczba stron: 160
Wiek: 5+
Moja ocena: 5/5