”W sercu emocji dziecka. Jak rozumieć i wspierać swoje dziecko” – recenzja


Dziecko poprzez strach, gniew, radość, smutek przekazuje swoim rodzicom wiele informacji. Niestety, czasem są one sprytnie zaszyfrowane. Tu z pomocą przychodzi Isabelle Filliozat. W książce „W sercu emocji dziecka. Jak rozumieć i wspierać swoje dziecko” odkrywa przed nami tajemnice dziecięcego świata emocji.

Autorka we wprowadzeniu podkreśla, że: „To właśnie strach, cierpienie i tłumiona złość, a nie jakaś wrodzona wada, przeszkadzają nam być naprawdę sobą oraz nawiązywać prawidłowe relacje z innymi: to właśnie strach bądź ból, a nie zaburzenia w pracy mózgu, nas blokują”. To taka złota rada, tłumacząca nam pochodzenie emocji.

W pierwszym rozdziale, zatytułowanym: „Czy możemy rozwinąć inteligencję emocjonalną naszych dzieci?”  poznajemy  tę najważniejszą – inteligencję serca. To jest umiejętność rozwiązywania problemów życiowych. To właśnie ta inteligencja pozwala stawiać czoła wszystkim wyzwaniom. Natomiast w drugim rozdziale poznajemy siedem kluczowych pytań, jakie powinien postawić sobie każdy rodzic. W rozdziale trzecim zmierzymy się z bytem emocjonalnym. W czwartym rozdziale poznamy strach, w piątym gniew, w szóstym radość, w siódmym smutek, a w ósmym depresję. Dziewiąty rozdział udowadnia, że życie nie jest długą spokojną rzeką. Ostatni, dziesiąty rozdział, to kilka pomysłów, by żyć szczęśliwiej z dziećmi.

Nie sposób wyliczyć, ile interesujących wątków, ciekawostek i porad zawiera ta książka. Ją po prostu trzeba mieć w swojej familijnej biblioteczce. Z pewnością, poradnik ten pomoże wielu rodzicom. Otworzy drogę do zrozumienia własnych dzieci.

Malwina Milian

W sercu emocji dziecka. Jak rozumieć i wspierać swoje dziecko
Isabelle Filliozat
tł. Ryszard Zajączkowski
Wydawnictwo Esprit, 2015