Wczesna interwencja – recenzja książki Georga J. DuPaul i Lee Kern „Małe dzieci z ADHD”.

To pierwsza taka książka, która opisuje ten proces u dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Porusza tematy takie jak: badania przesiewowe i ocenę objawów; model wczesnej interwencji w domu i przedszkolu; wpieranie wczesnych umiejętności językowych i matematycznych; bezpieczeństwo dziecka i minimalizacja ryzyka obrażeń; wspieranie rodziny z małymi dziećmi i pomoc w ochronie przed typowymi problemami.
 

Według autorów książki wielu problemów związanych z ADHD można uniknąć poprzez wspomnianą w tytule wczesną interwencję. Przede wszystkim skupiają się na tym, aby opóźnić lub wykluczyć leczenie farmakologiczne.
 
Z racji tego iż, książka ta skierowana jest do psychologów, pedagogów i innych specjalistów, pojawiają się w niej informacje o wspieraniu rodzin z małymi dziećmi z ADHD. Choć to nie wyklucza jej przydatności rodzicom tych dzieci.
 
Jak na razie wczesna interwencja w terapii dzieci z ADHD to początek. Pokazuje, jak jeszcze wiele musimy się dowiedzieć. Jednakże książka ta jest przykładem, że interwencja może zmniejszyć poważne problemy związane z diagnozą ADHD. Dlatego na pewno wszyscy, którym bliski jest los małych dzieci z ADHD, będą zadowoleni z tej pozycji.
 
Malwina Milian

Małe dzieci z ADHD

 
Małe dzieci z ADHD
Autor: Georhe J. DuPAUL, Lee Kern
Tłumaczenie: Anna Binder, Marek Binder
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN SA