Wesprzeć i uświadomić rodzica – recenzja książki „Choroby wieku dziecięcego”

Książka zawiera wiele ciekawych wskazówek, dotyczących tego, jak radzić sobie z chorobą, wskazuje rodzicom na objawy, o których należy koniecznie poinformować lekarza podczas wizyty. Zawiera bardzo cenne porady, ułatwiające współpracę między lekarzem a rodzicami. Poradnik porusza także ważne kwestie dotyczące przygotowania dziecka do wizyty lekarskiej, odpowiada na pytanie: „Co robić, by dziecko nie bało się lekarza?”.

Książka przedstawia także kontrowersyjny temat leczenia metodami homeopatycznymi, bardziej tłumacząc, na czym polega homeopatia, aniżeli przekonując do jej stosowania, bądź zaniechania działań homeopatycznych.

Ciekawym zagadnieniem, poruszanym przez autorów jest kwestia spędzania z dzieckiem urlopu. W rozdziale tym opisane zostało zalecane wyposażenie apteczki. Wątpliwą radą wydaje się być posiadanie w apteczce antybiotyku „na wszelki wypadek”. W żadnym razie nie należy podawać dziecku antybiotyku bez konsultacji z lekarzem. Rodzice mogą pomylić objawy przeziębienia, wywołanego wirusami, którego nie należy leczyć antybiotykiem, np. z anginą, która jest chorobą bakteryjną i należy zwalczać ją tym właśnie medykamentem. Pamiętajmy, że nie należy podawać dziecku antybiotyku „na zapas”. W składzie apteczki zostały także wymienione „lekarstwa przeciw biegunce”- jak najbardziej można w tym przypadku podawać wymienione w poradniku, dostępne bez recepty środki elektrolitowe czy probiotyki, zabronione jest natomiast podawanie dzieciom leków przeciwbiegunkowych, dostępnych bez recepty, a zawierających loperamid.

Książka zawiera klarowny i zrozumiały opis wielu objawów, jakie dziecko może prezentować podczas choroby i celnie podkreśla stany, z którymi należy udać się do specjalisty. Po zapoznaniu się z treścią poradnika rodzic z pewnością nauczy się, na co szczególnie zwrócić uwagę w wyglądzie i zachowaniu dziecka, by nie przeoczyć nieprawidłowości. Autorzy bardzo przekrojowo ukazują problemy zdrowotne wieku dziecięcego, osobno opisując stany chorobowe noworodka i małego dziecka. Książka podzielona jest na rozdziały osobno traktujące o schorzeniach konkretnych układów, np. układu oddechowego, wydalniczego, pokarmowego. Przygotowuje także rodziców na to, jak prawdopodobnie będzie wyglądała pomoc lekarska (to przydatne informacje, ponieważ wiemy, czego możemy się spodziewać podczas leczenia).

Wyjaśnia i tłumaczy, na czym polegają konkretne schorzenia i z pewnością czyni rodziców świadomymi zagrożeń, ułatwiając tym samym pracę lekarzowi, który podczas wizyty rozwieje wątpliwości rodziców, jakie pojawią się po zapoznaniu z zagadnieniami, opisanymi w książce i odpowie na dodatkowe pytania, które padną ze strony opiekunów.

Autorzy zwracają uwagę na ostrożne traktowanie dzieci „domowymi sposobami” i często podkreślają, że nie zastąpią one fachowej terapii, a jedynie mogą ją wspierać – to bardzo ważne i celne uwagi. Z drugiej strony, często podczas przeziębień wywołanych wirusami, zalecane jest leczenie objawowe (bardzo dobrze przedstawione w poradniku!) – i tu nic nie działa lepiej niż kompresy, herbatki, okłady i czuła opieka ze strony kochających rodziców.

Książka zawiera wiele przejrzystych zestawień, dotyczących np. tego, kiedy wykonać badania bilansowe, jaki jest średni wzrost i masa ciała dzieci w konkretnych przedziałach wiekowych, jakie są objawy najczęściej występujących chorób zakaźnych etc.

Służy również radą, jak postępować w stanach nagłych i wypadkach, bardzo słusznie zwracając uwagę na konieczność zachowania spokoju i odpowiedniego powiadomienia wskazanych służb (pogotowia ratunkowego, straży pożarnej).

Na końcu poradnika znajduje się spis stron internetowych o zdrowiu i chorobach dziecka, z którymi z pewnością chętnie zapozna się każdy troskliwy rodzic. Pamiętajmy jednak, że w leczeniu dziecka konieczne, niezbędne i niczym niezastąpione jest badanie dziecka przez lekarza. Potraktujmy ten poradnik jako domową pomoc w rozpoznawaniu i weryfikowaniu objawów konkretnych chorób i nie zapominajmy przy tym, że mimo bardzo dobrego opisu i celnych porad, nie zastąpi on badania i pomocy lekarskiej, po którą właśnie dzięki tej książce świadomi rodzice zgłoszą się w odpowiednim czasie.

Natalia Napierała – absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Choroby wieku dziecięcego
Keudel Helmut, Capelle Barbara
wyd. Olesiejuk