„Wszystko dla Klary, czyli historia pewnego pomysłu” – książka

Pewnego dnia Baśka i Kuba przez przypadek odkrywają, że poruszająca się na wózku inwalidzkim Klara z 5c ma szansę, by zacząć chodzić. Na przeszkodzie stoją jednak ogromne koszty operacji, których rodzice dziewczynki nie są w stanie pokryć. W głowach przyjaciół rodzi się pomysł, jak włączyć się w zbiórkę pieniędzy. Mimo wielu wątpliwości, wynikających często z braku wiedzy i doświadczenia, dzieci układają plan, który następnie, krok po kroku, realizują. Do działania włącza się coraz więcej osób – uczniowie, nauczyciele i rodzice. Dzięki determinacji, konsekwencji i pomocnym dłoniom, Baśce i Kubie udaje się osiągnąć wyznaczony cel.

 
Zależało nam na tym, by pokazać, że dzieci też mają moc sprawczą. A jeśli wyznaczą sobie cel i będą konsekwentnie dążyć do jego realizacji, nie zniechęcając się pojawiającymi się trudnościami; jeśli po drodze zarażą innych pomysłem i pozyskają sprzymierzeńców, to wszystko jest możliwe – mówi Ewa Świerżewska. – Chcieliśmy stworzyć książkę promującą postawy prospołeczne i przedsiębiorcze, ukazującą sens działania dla innych, a także korzyści płynące z podejmowania różnych aktywności – dodaje.
 
Przedsiębiorczość rozumiemy tu jako cechę tych ludzi, którzy mają dużo pomysłów na rozwiązywanie problemów lub tworzenie nowych rzeczy i nie boją się wprowadzać ich w życie – wyjaśnia Łukasz Świerżewski. – Warto, by młodzi czytelnicy rozwijali ją w sobie!

Na książkę składają się dwa elementy poprzeplatane w dziesięciu rozdziałach – tekst literacki, przedstawiający historię pewnego pomysłu, który dwójka przyjaciół postanawia wcielić w życie oraz zbiór pojęć i mechanizmów związanych z przedsiębiorczością i działalnością społeczną, stanowiący skarbnicę wiedzy dla młodego czytelnika. A wszystko to uzupełniają ilustracje Agaty Matraś – nie tylko przedstawiają wydarzenia, ale też stanowią humorystyczny komentarz do tekstu. Podsumowaniem każdego rozdziału jest zadanie dla czytelnika, zachęcające do wykorzystania zdobytej wiedzy i własnych pomysłów.
 
Ewa Świerżewska – założycielka portali Qlturka.pl, Egodziecka.pl, SportowaRodzina.pl. Promotorka kultury dziecięcej, sportu rodzinnego i zaangażowanego rodzicielstwa. Tłumaczka ponad 20 książek, współautorka książki „Co czytali sobie, kiedy byli mali?”, autorka para-poradnika „Aktywni razem. Pomocnik pozytywnego rodzicielstwa”. Mama dwóch córek (12 i 10 lat).
Łukasz Świerżewski – dr nauk ekonomicznych, dyrektor komunikacji korporacyjnej czołowej instytucji finansowej, wieloletni dziennikarz i redaktor ekonomiczny, wykładowca akademicki. Tata dwóch córek (12 i 10 lat).

Wszystko dla Klary

Wszystko dla Klary


Wszystko dla Klary, czyli historia pewnego pomysłu
Ewa Świerżewska, Łukasz Świerżewski
ilustracje: Agata Matraś
premiera: 17.02.2016
Wydawnictwo Wilga
wiek 8+