Wychowanie świadome, skuteczne i z czułością, czyli smart love – recenzja książki „Smart Love. Wszechstronny poradnik jak zrozumieć, wychowywać i cieszyć się swoim dzieckiem”


W poradniku znajduje się aż dziewięć rozdziałów: podstawy smart love, smart love w działaniu, jak rozpoznać i zwalczać wewnętrzne nieszczęście dziecka?, smart love w pierwszym roku życia: jak mądrze kochać niemowlę?, smart love między pierwszym a trzecim rokiem życia: jak mądrze kochać dziecko w wieku poniemowlęcym?, smart love między trzecim a szóstym rokiem życia: jak mądrze kochać dziecko w wieku przedszkolnym?, smar love między szóstym a dwunastym rokiem życia: jak mądrze kochać dziecko w wieku wczesnoszkolnym?, jak mądrze kochać nastolatka, szczególne okoliczności. 
 
Jak widać, są to bardzo szczegółowo rozpisane zagadnienia. Na szczególną uwagę zasługuje właśnie rozdział pierwszy, w którym dowiadujemy się o wewnętrznym szczęściu naszego dziecka, o wszechpotężnym „ja” i kompetentnym „ja”, dlaczego dzieci stają się nieszczęśliwe lub trudne oraz o czułej regulacji.  
 
Autorzy w przystępny sposób tłumaczą czytelnikom odczucia dziecka. Przecież… dziecko nie zna innego świata, niż ten, który stworzą mu rodzice. Uspokajają, że każdy rodzic miewa momenty, w których wyczerpują się ostatnie pokłady energii. Uświadamiają, że nie można przedobrzyć z miłością rodzicielską i czułością. Szczęście dziecka będzie przynosić same wewnętrzne sukcesy. 
 
Oprócz zagadnień teoretycznych, książka ta zawiera także rady praktyczne, przedstawione poprzez opisane historie. 
 
Z pewnością książka ta ma za zadanie, uświadomienie rodzicom konieczności wychowywania dzieci w bliskości. Jest obowiązkową lekturą dla rodziców, którzy chcą mądrze wychowywać swoje dzieci. Podpowiada, jak osiągnąć sukces w wychowywaniu dziecka. „Smart love” opowiedziana jest w nawiązaniu do wieku dziecka, czyli od niemowlęctwa do wieku nastoletniego. Największym atutem tej pozycji jest właśnie omówienie sprawdzonych w praktyce metod wychowawczych. 
 
Malwina Milian
 
Smart Love. Wszechstronny poradnik jak zrozumieć, wychowywać i cieszyć się swoim dzieckiem ( Lektura dla wszystkich, którzy chcą być mądrymi i kochającymi rodzicami)
Dr Martha Heineman Pieper, William J. Pieper 
przeł. Lucyna Wierzbowska
wyd. Instytut Wydawniczy Erica, 2014