„Z muchą na luzie ćwiczymy buzie” – recenzja


Ta książka to zestaw zabaw logopedycznych dla dzieci w formie opowieści o trochę zwariowanej i sympatycznej musze Fefe. Czegóż nie wyprawia ta mucha? Jest wesoła, szalona i niczym się nie przejmuje. A co najistotniejsze, dzięki swoim fantastycznym przeżyciom, uczy dzieci pięknej wymowy.

Lektura trzyma w napięciu, między innym dzięki sprytnemu zabiegowi – przerwom w tekście, przerwom przeznaczonym na ćwiczenia aparatu artykulacyjnego. Mały czytelnik wraz z osobą dorosłą ćwiczy wymowę dzięki odpowiednim ruchom narządów artykulacyjnych. Na każdej stronie znajduje się opis jakiejś przygody naszej bohaterki. Zakończony on jest zadaniem dla dziecka i instrukcją dla czytającej osoby dorosłej. Dzięki temu dziecko wykonuje konkretne i przyporządkowane do danej przygody ćwiczenia logopedyczne, a rodzic wie, jak ma kontrolować poprawność tychże ćwiczeń. Sprytny zabieg – dziecko nawet się nie zorientuje, że zostało nakłonione do wykonania zadań, które wydają się dość żmudne w normalnej sytuacji.

Książka wydana przez Naszą Księgarnię jako druga pozycja z serii „Uczę się mówić, wymawiać, opowiadać”.  Zachwycają ilustracje autorstwa Joanny Kłos – duże, przejrzyste, bez zbędnych ozdobników, nasycone kolorami, stwarzają klimat zachęcający do wczytania się w losy zabawnej muchy. Ciekawy format wydania, dobry gatunkowo papier, twarda okładka oraz zróżnicowany wielkością i pogrubieniami druk, podnoszą walor estetyczny tej pozycji.

Sympatyczna lektura rozbudzająca dziecięcą wyobraźnię, doskonała zabawa i nauka jednocześnie, nieoceniona pomoc w domu i gabinecie logopedycznym. Moje przedszkolaki słuchały z zapartym tchem historyjki o zwykłym owadzie, by za moment wygłupiać się, strojąc miny i ćwicząc buzie podczas wypełniania poleceń z chmurek.

Polecam zarówno dzieciom z zaburzeniami logopedycznymi, jak i tym, które nie potrzebują pomocy specjalisty od wymowy.

Iwona Pietrucha – nauczycielka przedszkola

Z muchą na luzie ćwiczymy buzie
Marta Galewska-Kustra
il. Joanna Kłos
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2015
wiek: 3+