„Zabawy fundaMentalne” – recenzja książki

„Dobra zabawa tworzy fundament rozwoju dziecka”, ten cytat pochodzi z książki „Zabawy fundaMentalne”, autorstwa Colina Rose’a i Gordona Drydena. Jest to kolejna książka, którą przeczytałam, zachwyciłam się i zainspirowałam!

Pierwszą część, a zarazem wprowadzenie do kolejnych podtytułów, stanowi książka „Zabawa jest nauką. Przewodnik od narodzin do 6 lat”. W tej części dowiemy się, jak ważna i stymulująca może być zabawa, oraz jak rodzic może wspierać rozwój swojego dziecka już od pierwszych dni życia. Autorzy podpowiadają, jak zachęcać dziecko do eksploracji świata, oraz pokazują, że prozaiczne, proste przedmioty to najlepsze zabawki. Dodatkowo znajdziemy coś o odżywianiu i o roli miłości, czyli wszystkim, co potrzebne młodemu człowiekowi do prawidłowego rozwoju.

Kolejne z serii „Zabaw fundaMentalnych” są zeszyty, które można podzielić na dwie części. Pierwsza część skierowana jest do rodziców dzieci w wieku od narodzin do dwóch lat, druga, do rodziców dzieci od dwóch do sześciu lat. Zeszyty te to skarbnica pomysłów na zabawy, z dokładnymi instrukcjami, co należy robić, oraz jak to pomaga w uczeniu się.

Ostatnia z serii „Zabaw…”, jest płyta DVD z filmem, który pokaże nam wszystko to, co do tej pory przeczytaliśmy. Zobaczymy konkretne zabawy i ćwiczenia, które można wykonać z dzieckiem w domu oraz wypowiedzi autorytetów z dziedziny wczesnego nauczania, a także rodziców stosujących te metody.

Cała seria godna jest uwagi – warto czytać i stosować, bo pamiętajmy, że rodzic to pierwszy i najlepszy nauczyciel w życiu dziecka.

Polecam!

Karolina Zakrzewska – mama, absolwentka psychologii

Zabawy fundamentalne
Colin Rose i Gordon Dryden
wyd. Transfer Learning Solutions