„Co robić, gdy…” – recenzja serii

Wychowanie dzieci nie jest sprawą łatwą. Nigdy nie było. Kiedyś młodzi rodzice prosili o pomoc starsze i bardziej doświadczone osoby, dziś wolą sięgnąć po książki albo poszukać rad w sieci. Nie chcę oceniać ich postępowania, wolę poświęcić kilka słów książkom, które naprawdę mogą pomóc dzieciom (i ich rodzicom) łatwiej kroczyć przez życie.

Seria „Co robić, gdy…” to interaktywne poradniki, które pomagają dzieciom poradzić sobie z targającymi nimi emocjami. Pierwsza z książek poświęcona jest złości. Najmłodsi łatwo w nią wpadają, znacznie trudniej jest im z niej wyjść. Trudno jest panować nad emocjami dorosłym, a co dopiero dzieciom! Ta książka pokazuje im różne sytuacje, które mogą wyprowadzić ludzi z równowagi. Dzieci przeczytają opowiadanie o prowadzeniu samochodu i związanym z nim emocjami. A potem przychodzi czas na ćwiczenia. Czytelnicy będą rysować albo opisywać sytuacje, które doprowadzają ich do złości. Będą zastanawiać się, komu łatwiej zdobyć przyjaciół. Poszukają sposobów na „spalenie złości” w różnych miejscach, w których każdego dnia przebywają. Będą wyobrażać sobie różne sytuacje, w których mogą się znaleźć. Nauczą się bez emocji odpowiadać na zaczepki rodzeństwa albo rówieśników. Na pewno przyda im się to w codziennym życiu.

Schemat drugiej książki jest podobny, inny jest tylko temat. Ta książka poświęcona jest zmartwieniom. Lękowi, który często paraliżuje, smutkom, które nie pozwalają podjąć żadnych działań. Dzieci narysują swoje zmartwienia i osoby z ich otoczenia, które często się martwią. Zastanowią się, co mogłyby robić, żeby rzadziej się smucić. Zaprojektują skrzynkę, w której będą mogły zamykać zmartwienia i zapiszą nazwy zabaw, które pomogą o zmartwieniach zapomnieć. Zadań jest wiele. I bardzo dobrze, dzięki temu dzieci nauczą się radzić sobie z emocjami, które blokują ich działania.

Czy warto przeczytać te książki ze swoim dzieckiem i zachęcić je do rozwiązywania zamieszczonych w nich ćwiczeń? Myślę, że tak. Czytanie opowiadań zawartych w tych książkach oraz wykonywanie ćwiczeń wymyślonych przez autora na pewno nikomu nie zaszkodzi. Może tylko pomóc. Te książki w interesujący sposób opowiadają o uczuciach, które targają każdym człowiekiem, bez względu na wiek. To doskonała pomoc nie tylko dla rodziców, ale również dla nauczycieli i pedagogów, którzy z dziećmi spotykają się każdego dnia i którym na ich dobru zależy. Bo szczęśliwe i spokojne dzieci, to również spokojni i szczęśliwi rodzice oraz nauczyciele.

Magda Kwiatkowska-Gadzińska

Co robić, gdy się złościsz. Techniki zarządzania złością
Co robić, gdy się martwisz

Dawn Huebner
il. Bonne Matthews
przeł. Anna M. Kmiecik
Wydawnictwo Levyz, 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × 5 =