Świetlikowo – narzędzie do codziennego wspomagania procesu terapii dzieci słabowidzących


Pomysłodawcą projektu jest Karolina Husáková – psycholog pracująca z dziećmi ze sprzężoną niepełnosprawnością, która zauważyła potrzebę stworzenia narzędzia, które byłoby indywidualnie dopasowane, a jednocześnie wykorzystywało nowoczesne technologie. Ponadto z uwagi na wysokie koszty indywidualnej terapii wzroku oraz ograniczoną ilość rehabilitantów czy tyflopedagogów codzienna, a więc najbardziej efektywna terapia jest prawie niemożliwa. Odpowiedzią na ten problem będzie właśnie Świetlikowo – spersonalizowane, elektroniczne, dostępne on-line narzędzie do wspomagania rozwoju widzenia. Pomysł zrodził się po dostrzeżeniu realnej potrzeby udostępnienia odpowiednich pomocy dydaktycznych dzieciom słabowidzącym, bez konieczności odwiedzania specjalistycznych ośrodków. Takich jak wiadomo w Polsce jest jak na lekarstwo i niestety w niewielkim stopniu zaspokajają potrzeby swoich podopiecznych.
 
Świetlikowo jest innowacyjne w swoim podejściu dzięki dostosowaniu gier w portalu do potrzeb wzrokowych i możliwości dziecka. Podczas pierwszego logowania na portalu rodzic uzupełnia ankietę, a dziecko wykonuje ćwiczenie testowe. Pozwala to wstępnie określić potrzebę zastosowania zwiększonego kontrastu czy wielkości oraz pogrubionego konturu, co daje możliwość adekwatnego dopasowania programu pracy na pierwszy miesiąc. Po miesiącu treningu algorytm (stworzony na podstawie wiedzy naukowej twórców programu) analizuje wyniki ćwiczeń i na ich podstawie „przygotowuje” kolejną, „skrojoną na miarę” porcję gier. Dodatkowo zastosowana aplikacja pozwala śledzić postępy dziecka.
 
Świetlikowo jest też „bezpieczną” alternatywą dla tradycyjnych gier komputerowych, które rzadko kiedy wnoszą w życie naszych pociech cokolwiek wartościowego, a wręcz dezorganizują i mogą przyczyniać się do wycofania z normalnego życia. Aby zapobiegać negatywnym skutkom korzystania z komputera Świetlikowo  pomaga rozplanować czas spędzany przed monitorem. Program przypomina użytkownikowi o zrobieniu przerwy czy wykonaniu ćwiczeń relaksacyjnych, jednocześnie oferując w części ogólnodostępnej wskazówki dotyczące higienicznego korzystania z komputera. Rodzice na pewno docenią fakt pojawienia się na rynku bezpiecznej, rozwijającej widzenie u dzieci aplikacji, która ze względu na atrakcyjną formę na pewno spodoba się dzieciom.
 
Portal Świetlikowo składa się z dwóch głównych obszarów – ogólnodostępnego (zawierającego aktualności, wiadomości branżowe oraz informacje o działaniu portalu) oraz obszaru użytkownika – dostępnego po zalogowaniu się. Obszar pierwszy w pełni już funkcjonuje, a drugi – docelowo  składający się z ponad 6500 gier – jest w fazie testów, aby w najwyższym stopniu spełnił potrzeby użytkowników i oczekiwania twórców.
 
Również amerykańscy naukowcy pod przewodnictwem James’a Blahy od lat pracują nad stworzeniem gry komputerowej dedykowanej osobom niedowidzącym. Vivid Vision for Amblyopia docelowo ma być grą służącą do terapii widzenia, wykorzystywaną w specjalistycznych gabinetach rehabilitacji wzroku. Gra, według twórców, ma poprawiać ostrość widzenia, wypracowywać widzenie przestrzenne oraz przywracać układ wzrokowy do pełnej równowagi. Niestety nie ma obecnie okularów Oculus Rift (niezbędnych, by brać aktywny udział w grze) dostosowanych dla dzieci. Wymagania sprzętowe (dotykowy ekran za pomocą którego specjalista może kontaktować się z wirtualną rzeczywistością gracza, kontroler, okulary) są niestety bardzo drogie i póki co niedostępne na polskim rynku. Polski portal Świetlikowo, dzięki niskim kosztom użytkowania oraz całodobowej dostępności, zdecydowanie lepiej zaspokoi potrzeby słabowidzących dzieci w Polsce, a docelowo również w całej Europie.
 
Można się spodziewać, że  uruchomiona we wrześniu platforma będzie skutecznie konkurowała z amerykańskim gigantem nie tylko ceną i dostępnością, ale również skutecznością realizowanych działań oraz ilością zadowolonych użytkowników.
 
autor: Zespół Świetlikowa