Terapia przez zabawę – powróćmy do puzzli, kolorowanek i planszówek

Gry edukacyjne stanowią doskonałą bazę do ćwiczeń wspomagających koncentrację uwagi, procesy pamięciowe, a także uczą przestrzegania reguł obowiązujących w grach, umiejętności przegrywania oraz odwagi, aby pogratulować zwycięzcy.


Zabawy i gry edukacyjne wspierają rozwój umysłowy, motywują do myślenia, rozwijają kreatywność, wzbogacają słownictwo, rozwijają zdolności myślenia przyczynowo-skutkowego. Poprzez gry i zabawy dzieci uczą się bezstresowo oraz z chęcią. Edukacyjne gry wspaniale rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową. 

Można wyróżnić wiele rodzajów gier:
rozwijające zdolności logicznego myślenia,
rozwijające słownictwo, wspomagające naukę czytania i pisania, utrwalające zasady ortograficzne, 
utrwalające wiedzę matematyczną, tabliczkę mnożenia, zegar i godziny,
doskonalące dykcję, wspomagające rozwój słuchu fonemowego,
wspomagające rozwój motoryki małej i dużej, np., nawlekanie koralików, bierki, budowanie z klocków, twister, 
wspomagające pamięć i koncentracje, np. memory, bierki, puzzle, 
językowe, przyrodnicze lub historyczne – wspomagaj naukę z tychże przedmiotów.

Zatem gry planszowe, doskonale rozwijają sprawności manualne i koordynację wzrokowo- ruchową, na przykład poprzez: układanie figur według wzoru, dobieranie w pary, grę w bierki, układanie puzzli.

Innym sposobem spędzania czasu wolnego z dziećmi jest wspólne kolorowanie. Coraz bardziej popularne są duże kolorowanki podłogowe, które mogą kolorować wspólnie  całe rodziny. Malując, ćwiczymy zdolności manualne i koordynację wzrokowo-ruchową, na przykład poprzez: wypełnianie konturów, kalkowanie, rysowanie szlaczków.

Kolorowanie doskonale ćwiczy:
motorykę małą, 
koncentrację, 

Uczy zdolności estetycznych, ponadto daje możliwość wspólnego spędzania czasu. 

Zachęcam, by powrócić do zabaw opartych na grach edukacyjnych i kolorowankach. Jest to istotne szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy często jedyną rozrywką dzieci i nastolatków są gry na telefonie czy komputerze. Należy jednak pamiętać, aby dopasować grę do wieku i możliwości intelektualnych dziecka. Są wspaniałe gry już dla najmłodszych przedszkolaków, ale także dla uczniów gimnazjum i liceum. Lecz należy zaznaczyć, że także poza walorami edukacyjnymi gry dają możliwość wspólnego spędzania czasu w świecie realnym, a nie wirtualnym. Namawiam najmłodszych i tych starszych do nauki przez zabawę! Mądra zabawa wpływa na rozwój i zainteresowania dziecka, kształtuje wyobraźnię, pobudza myślenie i aktywność. Przynosi radość, odprężenie i twórcze pomysły!
 
Anna Wrocławska