Alergia a wady wymowy

Alergia to reakcja immunologiczna organizmu na kontakt z obcymi substancjami, przy której powstają przeciwciała. Pomimo tego, że łagodnie objawiająca się alergia nie zagraża życiu, to jest uciążliwym problemem. 
 
Alergia to nie tylko kwestia dokuczających objawów, ale także konsekwencji z nią związanych. Może doprowadzić nawet do rozwoju astmy, ale jednym z łagodniejszych efektów alergii mogą być wady wymowy.

Na wady wymowy związane z alergią szczególnie narażone są dzieci, u których objawy uczuleń pojawiały się we wczesnych dzieciństwie, a więc wtedy, gdy wytwarzają się odruchy ssania, połykania, oddychania i żucia. 

Dziecko, które cierpi na alergię, z w powodu kataru oddycha przez usta. To wiąże się z niemożnością wyrobienia prawidłowego toru oddechowego, większym ryzykiem chorób górnych dróg oddechowych i brakiem pionizacji języka.
 
Choroby górnych dróg oddechowych mogą wiązać się z gorszym słyszeniem, a to z kolei przekłada się na problemy z nauczeniem się wzorcowo wypowiadanych głosek i wyrazów oraz komunikacją w ogóle. 

W takich warunkach oraz przy braku pionizacji języka, może rozwinąć się seplenienie międzyzębowe, czyli mówienie głosek syczących (s, z, c, dz), szumiących (sz, ż, cz, dż) oraz (w niektórych przypadkach) t, d, n i l, z jednoczesnym wsuwaniem języka między zęby. Znowu konsekwencją seplenienia może być wada zgryzu, która, nasilając się, potęguje seplenienie. 
 
Podobne „zamknięte koło” mamy w przypadku połykania – dziecko nie potrafi poprawnie tego robić, więc jego język nie jest spionizowany, a przez brak pionizacji połykanie staje się jeszcze trudniejsze.
 
Jak więc radzić sobie w tej sytuacji? Potrzebne będzie wsparcie zarówno alergologa, który dobierze odpowiednie leki, aby zminimalizować objawy alergii, jak i logopedy, który pomoże wykształcić odpowiednie nawyki związane z oddychaniem, połykaniem i pionizacją języka. Nie zapominajmy, że w niektórych sytuacjach przyda się także laryngolog, jeśli okaże się, że występują już problemy ze słuchem.
 
Aleksandra Bartczak – pracuje jako niania, prowadzi zajęcia umuzykalniające dla maluchów i zajęcia z dykcji i autokorekcji z emisją głosu. Bloguje na pozytywy.eu. Od zawsze interesował ją głos, dzieci i pedagogika. Zainteresowania te realizuje studiując logopedię na Uniwersytecie Warszawskim.