Depresja dziecka – jak rozpoznać i jak leczyć?

Tak. Wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy, ale szacuje się, że 5 procent dzieci i młodzieży cierpi na  depresję kliniczną.  Do 1980 roku, depresja  nie była  nawet rozpoznawana jako choroba wieku dziecięcego, ale dziś wiemy, że jest to poważna, ale też uleczalna choroba.

Moje dziecko wydaje się smutne, może  cierpi na depresję?

Niekoniecznie. Twoje dziecko może zwyczajnie przeżywać upadki i wzloty aktualnie w swoim życiu. Nie martw się, jeśli od czasu do czasu czuje się smutne  lub jeśli jest smutne z konkretnego powodu . Depresja to coś więcej niż tymczasowe zmiany nastroju. Jest znakiem poczucia beznadziejności, braku energii i entuzjazmu, które mogą trwać przez kilka tygodni, miesięcy lub (w rzadkich przypadkach) nawet latami.

Jakie są objawy ?

Depresja może przejawiać się w zachowaniu dziecka na wiele sposobów.  Można zauważyć, że Twoje dziecko jest smutne i płacze często lub  nie czerpie radości z  zabawy. Może też wydawać się  drażliwe, nieprzyjemne, złe, lub oporne przez dłuższy czas. Dramatyczne zmiany nastroju także mogą stanowić jeden z objawów. Jeśli Twoje dziecko jest w depresji, może mieć problemy z dogadywaniem się  z rodzeństwem,  członkami rodziny, innymi dziećmi  lub  może być w ogóle  niezainteresowane kontaktami  towarzyskimi. Inne objawy depresji to brak energii, niezdolność do koncentracji, brak zainteresowania, niskie poczucie własnej wartości, poczucie winy, pesymizm, słabe wyniki w szkole, poczucie beznadziejności i bezradności, częste skargi na fizyczne dolegliwości, takie jak bóle głowy lub bóle brzucha i problemy z  jedzeniem i spaniem. Jeśli Twoje dziecko jest w depresji, może doświadczać także innych trudności, w tym samym czasie. U dzieci  depresja często idzie w parze z innymi problemami, takimi jak lęk, zaburzenia koncentracji, zaburzenia zachowania, zaburzenia odżywiania lub problemy związanych z nadużywaniem substancji psychoaktywnych. To może być trudne, aby stwierdzić, czy zachowanie dziecka wynika z rozwojowych faz, czy coś je martwi. Ale jeśli dziecko ma którykolwiek z powyższych objawów przez kilka tygodni lub więcej, lub jeśli jego objawy zakłócają jego zdolność do funkcjonowania jak w domu, w szkole,  w kontaktach  z przyjaciółmi, należy szukać pomocy. Jeśli myślisz, że dziecko może być w depresji, możesz odwołać się do rad  psychologa, psychiatry, lekarza pediatry.

Co powoduje depresję?

Większość ekspertów zgadza się, że depresja spowodowana jest przez kombinację czynników biologicznych i środowiskowych. Wielu ludzi,  którzy doświadczają depresji mają lub mieli w   rodzinie przypadek  depresji lub innej choroby psychicznej. Dziecko, które ma jednego rodzica w depresji ma 25 procent szans na tą chorobę. Jeżeli oboje rodzice mieli problemy z depresją, szansa wzrasta do 75 procent. Naukowcy nie znają dokładnej przyczyny, ale wiedzą, że depresja jest związana ze zmianami w chemii mózgu. Konkretne zmiany obejmują związki chemiczne zwane neuroprzekaźnikami, które pomagają transportować wiadomości przekaźnikowe z jednej komórki do drugiej. Kiedy następuje spadek niektórych neuroprzekaźników mózg nie funkcjonuje prawidłowo, co prowadzi do depresji i innych form choroby psychicznej. Przyczyny depresji są oparte na więcej niż tylko na genach i biologii.  Traumatyczne wydarzenia życiowe, takie jak:  porzucenie,  przewlekłe problemy w szkole, trudna przeprowadzka, fizyczna, seksualna lub emocjonalna przemoc czy zaniedbania w domu, szkole, lub ze stronny  innych zaufanych opiekunów – często wywołują depresję.  Czasami utrata taka jak śmierć bliskiej osoby lub ukochanego zwierzaka  lub rozwodu rodziców może powodować depresję.

Jak leczy się depresję?

Badania wykazały, że psychoterapia  jest bardzo skuteczna i wystarczająca w przypadku leczenia łagodnej i umiarkowanej postaci  depresji. W  cięższych przypadkach depresji lub w przypadkach, kiedy terapia nie wpływa na poprawę samopoczucia doradza się włączenie leków. Przy terapii dzieci dobrze sprawdza się terapia „przez zabawę”, zwłaszcza młodszych, mniej werbalnych dzieci,   ponieważ mogą łatwiej wyrażać się poprzez zabawę. Terapia zorientowana na proces dysponuje dobrymi narzędziami do pracy terapeutycznej z dziećmi. Terapeuta dziecka będzie stosował kompleksowe podejście, przeprowadzi wywiad na temat tego jaki wpływ na dziecko ma  rodzina i grupa społeczna, a także poszuka czynników, które mogą przyczyniać się do depresji dziecka. Oprócz terapii  dziecka  terapeuta może również użyć terapii rodzinnej lub terapii  rodzica czy też poradnictwa dla rodziców. W trakcie wywiadu  terapeuta może odkryć dodatkowe zaburzenia u dziecka lub w systemie rodzinnym, takie jak lęk lub zaburzenia odżywiania.

Co z lekami przeciwdepresyjnymi?

Istnieje  wiele obaw przed stosowaniem leków przeciwdepresyjnych u dzieci.  Niektórzy eksperci twierdzą,  że żadna ilość terapii nie pomoże dziecku, które potrzebuje leku na zaburzenia równowagi chemicznej, a inni ostrzegają przed nadużywaniem i niebezpieczeństwem  leków przeciwdepresyjnych.

Eksperci ostrzegają, że również lekarze powinni przepisywać leki przeciwdepresyjne tylko w przypadkach ciągłej, ciężkiej depresji, a nie w leczeniu dzieci cierpiących z powodu bolesnych sytuacjach, takich jak śmierć kogoś bliskiego, przemocy w rodzinie, konfliktów w domu lub w szkole, czy utraty ważnego związku. W tych przypadkach, zastosowanie  leków może zamaskować prawdziwą przyczynę depresji i nie dać możliwości  skutecznego wyleczenia dziecka.

Jeśli dziecko jest w depresji z powodu kłótni rodzinnej lub nadużycia ze strony  nauczyciela depresja może szybko minąć jeśli konflikty rodzinne zostaną rozwiązane lub dziecko zmieni nauczyciela. Decyzja o tym, czy  dziecko może skorzystać z leczenia farmakologicznego musi być podejmowana wspólnie przez Ciebie i psychiatrę.

Jeśli masz obawy związane z przyjmowaniem leków przez dziecko koniecznie zbadaj je i skonsultuj z  lekarzem pediatrą.  Zapytaj, poszukaj  alternatywnych metod leczenia i innych opcji, jeśli wolisz.  Specjaliści podkreślają że nawet gdy lek jest odpowiedni, musi być połączony z terapią. Sam lek nie wyleczy problemu.  Dodatkowo dzieci przyjmujące leki antydepresyjne powinny być pod stałym nadzorem lekarza. Depresja może okazać się przewlekła chorobą i dziecko będzie też  potrzebować pomocy, aby rozwinąć swoje umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Jak znaleźć dobrego terapeutę?

Porozmawiaj z lekarzem pediatrą, popytaj znajomych,  przyjaciół.  Mogą oni być w stanie polecić kogoś zaufanego i znanego. Jeśli znajdziesz już kilku psychologów dziecięcych koniecznie zapytaj:

  • Czy jesteś dyplomowanym  psychologiem/psychiatrą?
  • Czy jesteś licencjonowanym/ą  terapeutą/ką; w jakim nurcie?
  • Jak długo praktykujesz?
  • Jaka jest twoja specjalność?
  • Jakiego rodzaju leczenia Pan/Pani zwykle używa?
  • Jak długo trwa leczenie zazwyczaj?
  • Jakie są opłaty?

Jeśli Twoje dziecko ma problemy ze zdrowiem psychicznym nie związanym z depresją, takie jak zespół deficytu uwagi lub zaburzenia jedzenia, poszukaj zawodowców z doświadczeniem w tej dziedzinie. Wreszcie, ważne jest, żebyś  Ty i Twoje dziecko dobrze czuli się w obecności i mieli dobry kontakt z terapeutą/ką, którego/ą wybieracie. Warto poświęcić chwilę,  aby znaleźć kogoś, przy kim dziecko czuje się swobodnie rozmawiając. 

Marta Pociecha – pscyholożka, terapeutka pracy z procesem specjalizująca się w pracy z dziećmi i rodzicami.   www.psycholog-pociecha.com