Moczenie nocne u dzieci jest chorobą, którą można wyleczyć!

Obchodzony co roku w ostatni wtorek maja, czyli w 2020 roku 26 maja, Światowy Dzień Moczenia Nocnego to okazja, by obalać mity związane z tym problemem, stanowiącym wciąż temat tabu.

Niekontrolowane opróżnianie pęcherza moczowego podczas snu u dzieci powyżej 5. roku życia – taka jest fachowa definicja zjawiska nazywanego przez specjalistów enurezą. W Polsce schorzenie to dotyka aż 300 tysięcy małych pacjentów w wieku od 5. do nawet 14. lat . Wystarczy odpowiednia terapia, by całkowicie wyeliminować problem. Niestety świadomość tego faktu w społeczeństwie oraz wśród pracowników służby zdrowia wciąż bywa niewystarczająca.

Nocne moczenie jest nadal błędnie postrzegane jako efekt zaburzeń emocjonalnych dziecka lub zaniedbań wychowawczych rodziców. Takie podejście do problemu znacznie opóźnia postawienie diagnozy i skuteczne leczenie małego pacjenta. Prawda jest natomiast taka, że przyczyny nocnego nietrzymania moczu mają charakter medyczny. Są to, m.in. nadmierna produkcja moczu w nocy, niemożność obudzenia się lub zmniejszona pojemność pęcherza moczowego. Moczenie nocne to schorzenie, które jest całkowicie uleczalne.

„Najwyższy czas, by zerwać z utartymi przekonaniami i traktować moczenie nocne jako odrębne schorzenie, a nie tylko jako objaw zaburzeń psychicznych. Prawda jest taka, że to właśnie nieleczona enureza może powodować problemy psychologiczne u dziecka, a zwłaszcza wpływać negatywnie na jakość jego życia i obniżenie poczucia własnej wartości –uczucie wstydu i niską samoocenę” – podkreśla dr Michał Maternik, nefrolog z Kliniki Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

O pomoc w rozwiązaniu problemu należy zwrócić się do lekarza rodzinnego lub pediatry, którzy ustalą zasadnicze przyczyny występowania u dziecka moczenia nocnego i zalecą najlepsze możliwości leczenia. Terapia może obejmować tzw. trening pęcherza, zastosowanie alarmu wybudzeniowego czy przyjmowanie leku. Metody te są czasami stosowane łącznie lub wymiennie.

Warto też pamiętać o tym, że dziecko moczące się w nocy potrzebuje zrozumienia i wsparcia rodzica. Pozytywna motywacja, szczera rozmowa, czytanie bajek terapeutycznych dają mu poczucie bezpieczeństwa i niwelują stres związany z tą kłopotliwą dla całej rodziny dolegliwością.

Światowy Dzień Moczenia Nocnego (ang. World Bedwetting Day) jest obchodzony w każdy ostatni wtorek maja. W 2020 roku wypada 26 maja. W ramach kampanii Suchy Poranek, której celem jest propagowanie wiedzy na temat moczenia nocnego, została wydana książka dla dzieci i rodziców pt. „Jak Tymek został detektywem”, którą można bezpłatnie zamówić za pomocą portalu www.suchyporanek.pl. Jest ona także dostępna w formie audiobooka czytanego przez znanego aktora Wiktora Zborowskiego.

Audiobook oraz wszystkie niezbędne informacje na temat kampanii Suchy Poranek można znaleźć na stronie internetowej www.suchyporanek.pl i profilu akcji na Facebooku.

Pobierz ulotkę informacyjną

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − 2 =