Nadwrażliwość słuchowa u dzieci

Dzieci nadwrażliwe słuchowo nie lubią hałasu; burza, silny wiatr, szczekanie psa lub buczenie odkurzacza to dźwięki, które mogą sprawiać im ból. Jednak nie tylko mocne odgłosy są dla nich problemem, nawet zwykłe, z pozoru ogólnie uznawane za przyjemne dźwięki dla osób z nadwrażliwością są trudne do zaakceptowania. Dlatego właśnie czasami śpiew ptaków lub szum morza może sprawić, że nasze dziecko zatyka uszy, staje się pobudzone lub ma problem ze skupieniem uwagi. Te zachowania są bowiem typowymi objawami nadreaktywności słuchowej.

Osoby nadwrażliwe na dźwięki są bardzo wyczulone na wszelkie odgłosy, dlatego często zanim my coś usłyszymy, one już to słyszą. Duża wrażliwość słuchowa sprawia, że mają także kłopoty ze snem, a ten objaw możemy zaobserwować u naszego dziecka bardzo wcześnie.

Nadwrażliwość na dźwięki to jeden z objawów zaburzeń integracji sensorycznej, ale problem ten współwystępuje również z takimi zaburzeniami jak zespół Aspergera czy autyzm. Samo postawienie diagnozy to już klucz do sukcesu, łatwiej bowiem jest nam zrozumieć, czasami bardzo nieprzewidywalne zachowanie dziecka. Oczywiście ogromne znaczenie ma sama terapia i zalecenia dla placówki oświatowej do której uczęszcza dziecko.

Czasami wystarczy naprawdę niewiele by ułatwić dziecku lepsze funkcjonowanie; mówienie ściszonym głosem, umożliwienie dziecku spędzenia głośnej przerwy w sali zamiast na korytarzu, zamknięcie okna na czas sprawdzianu, czy położenie wykładziny lub powieszenie firan, które zmniejszą pogłos w sali. Dzięki tym drobnym zmianom, dziecko z nadwrażliwością słuchową poczuje się znacznie lepiej, poprawi się jego koncentracja uwagi,  zmniejszy się poziom stresu i pobudzenia, a zachowania staną się bardziej przewidywalne. Modyfikacje środowiska w połączeniu z odpowiednio pokierowaną terapią mogą przynieść oczekiwany sukces.

Marta Baj Lieder – logopeda wczesnej interwencji, terapeuta SI, terapeuta ręki, instruktor masażu Shantala i noszenia w chuście wg szkoły ClauWi www.centrum-logop.pl

Zapraszamy na warsztaty z nadwrażliwości dotykowej, organizowanie przez Centrum Terapii Logop, przeznaczne dla logopedów, terapeutów, pedagogów i rodziców. Więcej informacji TUTAJ