Syndrom KISS – wpływ asymetrii


Bardzo trudny poród lub zła pielęgnacja maluszka (nosidełka, leżaczki, bujaczki) też mogą przyczynić się do zmian w kręgosłupie. Asymetria pogłębia się, więc mięśnie, ścięgna i organy nie mogą funkcjonować poprawnie.

Czym jest KISS?

Co oznacza KISS? To zespół braku równowagi kinematycznej, spowodowany nadwyrężeniem okolicy podpotylicznej. Nie jest to choroba, ale zaburzenie sterownicze kręgosłupa. Kręgosłup jest naszym filarem, najważniejszym elementem. Pionizuje, stabilizuje nasze ciało, mięśnie, ich pracę, połączony jest z układem nerwowym.

Objawy towarzyszące KISS

Co powinno zaniepokoić rodziców? Maleńkie dzieci mają problem z przyssaniem się do piersi lub preferują jedzenie tylko z jednej strony. Podczas snu układają charakterystycznie ciało w literę C lub odginają się mocno. Zaczynają się kłopoty z samoregulacją – zasypianiem, snem, uspokojeniem, wyciszeniem. Charakterystyczne jest wycieranie się włosów z jednej strony główki, asymetria twarzy, niesymetryczne fałdki na nóżkach. Dzieci mają częste infekcje ucha, zapalenie spojówki – częściej z jednej strony. Zdarza się, że pomijają kamienie milowe (np. przekręcanie się, raczkowanie), ponieważ mają przyśpieszony rozwój motoryczny. U starszych dzieci można zaobserwować wady zgryzu.

Wpływ KISS na rozwój
Problemy będą ujawniały się w szkole. Asymetryczne ustawienie głowy powoduje nieprawidłową pracę wzroku, słuchu. Takie dziecko ma kłopoty z przepisywaniem z tablicy, czytaniem, pisaniem. Jego ciało nie pracuje prawidłowo, źle się z tym czuje, dyskomfort przerodzić się może w rozdrażnienie, problemy emocjonalne. Pojawiają się kłopoty z ustaleniem lateralizacji, występuje lateralizacja skrzyżowana lub nieustalona. 

Bardzo ważne jest, aby reagować i nie lekceważyć objawów KISS. Kompensacje, które sobie wypracujemy, są zgubne. Ważna jest świadomość i pomoc specjalisty.

Marta Kaczmarek – terapeuta i diagnosta SI

Poradnia Centrum SI

http://sensoryfashion.pl/