Otóż właściwy wybór terapeuty dla naszego dziecka jest bardzo ważny – od razu zaczynamy właściwą pracę korekcyjną, nie tracimy czasu, pieniędzy ani cierpliwości na poszukiwania pomocy. W większości przedszkoli i szkół pracują logopedzi, którzy pomogą wykryć i zdiagnozować problemy dziecka. Jeśli dziecko np. wsuwa język między zęby, wystarczy, że będzie pracowało w przedszkolu z logopedą, a w domu pod czujnym okiem rodziców. Jeśli jednak logopeda uzna, że problemy dziecka wynikają np. z zaburzenia słuchu, skieruje dziecko do surdologopedy.
Surdologopeda to specjalista zajmujący się dziećmi, których problemy w rozwoju mowy wynikają z uszkodzenia słuchu. Miejscem pracy surdologopedy są poradnie rehabilitacyjne Polskiego Związku Głuchych, kliniki i oddziały otolaryngologiczne, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, a także przedszkola i szkoły.
Natomiast neurologopeda to specjalista w zakresie diagnozy i terapii osób z zaburzeniami komunikacji, wynikającymi z uszkodzenia centralnego układu nerwowego, zaburzeń głosu i chorób psychicznych. Neurologopedę spotkamy na oddziałach neurochirurgii, szpitalach i poradniach psychiatrycznych, ośrodkach rehabilitacyjnych, poradniach foniatrycznych, przedszkolach i szkołach integracyjnych i specjalnych.
Neurologopedzi pracują z dziećmi z obciążonym wywiadem okołoporodowym, dziećmi z chorobami genetycznymi, z rożnymi postaciami ze spektrum autyzmu i zakłóceniami na tle emocjonalnym. Interesujący jest fakt, że już po porodzie młode mamy mogą szukać pomocy i porady u tego specjalisty. Neurologopeda na oddziale poporodowym oceni min. odruchy fizjologiczne, stan aparatu artykulacyjnego – długość wędzidełka podjęzykowego, napięcie mięśniowe, poradzi jak wykonać masaż odwrażliwiający ciałko dziecka.
Balbutologopeda to specjalista zajmujący się problemami z płynnością mówienia.
Wszystkie te specjalności mają za podstawę logopedię ogólną, a więc każda z nich będzie pomocna w przypadku diagnozy wszelakich zaburzeń mowy.
Dominika Kościelniak – pedagog specjalny-logopeda
Żeby skorzystać z pomocy specjalisty neurologopedy czy też surdologopedy wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „logopeda” i nazwę miejscowości, w której chcemy taką pomoc znaleźć.W niektórych miastach funkcjonują poradnie i gabinety mające umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki czemu wizyty są bezpłatne. Możemy też umówić się na wizytę w prywatnym gabinecie logopedycznym.
#Dominika Kościelniak #logopeda #wady wymowy #z dzieckiem u specjalisty