Zdarzenia życiowe a rozwój mowy dziecka

Dlaczego moje dziecko nie mówi lub mówi tak mało? Przecież rozwijało się prawidłowo. Przecież staraliśmy się, nie stosowaliśmy smoczka, karmiliśmy piersią, nie pieściliśmy się,  czytaliśmy książki…

Istnieje wiele czynników mających wpływ na rozwój mowy i generalnie rozwój dziecka. Prawidłowa budowa aparatu mowy, ciąża i poród bez komplikacji, właściwy rozwój ruchowy to tylko kilka czynników z długiej listy mających wpływ na rozwój mowy dziecka. Dużą grupę czynników stanowią zdarzenia życiowe. Wydarzenia w życiu dziecka i rodziny wpływają na jego samopoczucie, zachowanie, ale również rozwój w tym rozwój mowy.

Dlatego to co czasami dla nas jest czymś wspaniałym np. przeprowadzka do nowego, dużego domu, dla dziecka jest sytuacją trudną, oznacza bowiem stres, nieznane miejsce, zmianę przedszkola, koleżanek na podwórku itp.

Oczywiście powyższy przykład jest chyba najmniej bolesnym doświadczeniem  w życiu dziecka, na liście zdarzeń losowych są bowiem: pojawienie się nowego członka rodziny, rozwód rodziców, śmierć mamy lub taty czy ciężkie choroby związane z hospitalizacją.

Nie jest w prawdzie powiedziane, że każde dziecko wychowywane przez jednego rodzica będzie miało problemy z rozwojem mowy. Należy jednak pamiętać, że takie zdarzenia są czymś poważnym i mogą, chociaż nie muszą powodować regres w rozwoju mowy, opóźnienia, a nawet zaburzenie procesu komunikacji objawiające się mutyzmem.

Autorem tekstu jest Marta Baj Lieder www.centrum-logop.pl

Zapraszamy na warsztaty z nadwrażliwości dotykowej, organizowanie przez Centrum Terapii Logop, przeznaczne dla logopedów, terapeutów, pedagogów i rodziców. Więcej informacji 
TUTAJ