„Moczeniu nocnemu powiedz: Dobranoc!”

„Moczeniu nocnemu powiedz: Dobranoc!” – pod takim hasłem w dniu 10 czerwca 2014 roku o godzinie 17:00 w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym Zielna przy ulicy Zielnej 37 (wejście C, piętro VI) odbędzie siębezpłatne spotkanie edukacyjne dla rodziców dzieci z problemem moczenia nocnego. Zgłoszenie uczestnictwa oraz więcej informacji pod numerem telefonu 500 210 107 lub e-mailem [email protected]

Akcja ma na celu zwiększenie wiedzy rodziców na temat moczenia nocnego u dzieci, diagnostyki, sposobu leczenia oraz właściwych metod postępowania z dzieckiem zmagającym się z problemem. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z lekarzami specjalistami zajmującymi się moczeniem nocnym u dzieci oraz uzyskać informacje na interesujące ich zagadnienia. Panel ekspercki poprowadzą dr med. Grzegorz Paruszkiewicz – chirurg dziecięcy, lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem moczenia nocnego u dzieci oraz specjaliści z Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie dr med. Hanna Szymanik-Grzelak – nefrolog dziecięcy orazmgr Anna Resler-Maj – psycholog dziecięcy.

Organizatorami powyższych działań jest Stowarzyszenie Uronef – Nasze Dzieci. Patronat Honorowy objął Rzecznik Praw Dziecka, natomiast Patronat Merytoryczny – Polskie Towarzystwo Pediatryczne. Partnerem Strategicznym jest Ferring Pharmaceuticals.

Spotkanie edukacyjne jestczęścią rozpoczętej w ubiegłym roku przez Stowarzyszenie Uronef – Nasze Dzieci, ogólnopolskiej kampanii społecznej o charakterze edukacyjnym pt. „Moczeniu nocnemu powiedz: Dobranoc!”. Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy rodziców i lekarzy w zakresie moczenia nocnego u dzieci oraz przełamanie funkcjonujących na ten temat stereotypów.Ma ona też za zadanie popularyzację wśród nich serwisu edukacyjnego www.moczenieudzieci.plzawierającego kompendium wiedzy i porad w zakresie moczenia nocnego u dzieci. Na potrzeby kampanii powstał 30-sekundowy spot radiowy, layouty prasowe, baner internetowy, które zachęcają do szybkiego zgłoszenia się z dzieckiem moczącym się w nocy do lekarza pierwszego kontaktu celem dokonania diagnostyki i ustalenia odpowiedniego leczenia. W ramach kampanii prowadzone są też aktywności w mediach społecznościowych facebook.com/moczenieudzieci, natomiast w największych miastach w Polsce organizowane są spotkania edukacyjne dla rodziców oraz indywidualne, bezpłatne badania konsultacyjne w placówkach medycznych.

Zdaniem ekspertów moczenie nocne u dzieci powyżej 5 roku życia uważa się za nieprawidłowe oraz wymaga pilnej diagnostyki i leczenia.To dość powszechne zjawisko (według szacunków specjalistów dotyczy około 300 000 tysięcy dzieci ww. grupie wiekowej) wywiera ogromny wpływ na jakość życia dziecka, jak i funkcjonowanie całej rodziny. Jeszcze do niedawna sądzono, iż przyczyną moczenia nocnego u dzieci są zaburzenia emocjonalne. Obecnie, dzięki badaniom epidemiologicznym wiadomo, iż jest odwrotnie – zaburzenia emocjonalne są skutkiem moczenia a nie jego przyczyną.

Zjawisko moczenia nocnego może być u dziecka źródłem niskiej samooceny, prowadzić do wycofania i postaw aspołecznych, może wiązać się z zaburzeniami uwagi i koncentracji a tym samym powodować pogorszenie wyników w nauce. Dzieci dotknięte tym problemem, odczuwając lęk przed kompromitacją, nie uczestniczą w wyjazdach szkolnych związanych z noclegiem.Moczenie nocne stanowi problem nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Najczęściej nie mając odpowiedniej wiedzy na temat schorzenia, rodzice lekceważą objawy, zamykają się na problem, nie potrafią o nim mówić. Tym samym są bezradni w postępowaniu z dzieckiem moczącym się, wykazują większą drażliwość i brak cierpliwości.
Dzieci dotknięte problemem moczenia nocnego trafiają do lekarza zbyt późno lub wcale, tymczasem wczesna diagnostyka i leczenie pozwala uchronić je przed poważnymi psychicznymi i emocjonalnymi konsekwencjami tego schorzenia. Obecnie medycyna dysponuje skutecznymi metodami terapii tego zaburzenia niezależnie od jego przyczyny i może być ono rozpoczęte oraz efektywnie leczone przez lekarza pierwszego kontaktu.

Narzędziem pomocnym w przeprowadzeniu diagnozy i ustaleniu właściwego leczenia dla dziecka moczącego się w nocy są wytyczne opracowane przez Zespół Ekspertów przy Ministerstwie Zdrowia. Stworzenie ich miało na celu zwrócenie uwagi środowiska medycznego na istotny problem w opiece nad dziećmi, jakim jest moczenie nocne, jak również wprowadzenie jednolitego standardu postępowania zarówno przez lekarzy rodzinnych oraz specjalistów. Natomiast wprowadzenie refundacji leczenia  farmakologicznego w postaci desmopresyny niewątpliwie poprawiło dostępność do leczenia szerokiej grupie dzieci, które dotychczas nie mogły być leczone z powodów ekonomicznych.