Bez tego ani rusz. Skoncentrujcie się jedynie na pozytywnych stronach tego jakże pięknego zdarzenia. Będziesz najlepszą matką i najlepszym ojcem dla swojego dziecka, i nie ma możliwości byście swoją opieką i miłością zrobili mu jakąkolwiek krzywdę. Nie martwcie się na zapas, czy poradzicie sobie z pierwszą kąpielą, przebraniem, karmieniem itp. To wszystko samo przychodzi, po narodzinach wytwarza się instynkt macierzyński i ojcowski, który podpowie wam jak wszystko robić, by ułatwić samemu sobie życie, ale i sprawić maleństwu przyjemność. Dobrze znać i wiedzieć jak robić to skutecznie, by potem zmodyfikować to do waszej (twojej i dziecka!) wygody.
Mieszkanie przygotowane
Zapewne pokoik, kącik dla dziecka już dawno przygotowaliście. Warto pamiętać o tym, by na początku przygotować tak miejsce, by to osobom opiekującym się maleństwem było wygodnie. Ono przyjmuje otaczający go świat takim, jakim jest, dopiero z wiekiem kształtują się gusta.
Dlatego też dobrze jest mieć na odpowiedniej wysokości (by za bardzo się nie schylać) przewijak dla maleństwa. Obok niego miejsce, na którym będą znajdować się wszystkie potrzebne do pielęgnacji rzeczy, tj. chusteczki nawilżające, kremy, pudry, pieluchy, śpioszki itp.
Ponadto warto mieć koło łóżeczka małą lampkę, która pomoże nam w nocy podejrzeć śpiącego maluszka, ale i przede wszystkim wykonać w nocy jego pielęgnację.
Inną przydatną rzeczą jest termometr informujący nas o temperaturze w pomieszczeniu, gdzie śpi dziecko. Najlepszą dla niego temperaturą do spania jest ok 20 stopni w pokoju.
Łóżeczko
Rodzaj łóżeczka nie ma tutaj większego znaczenia. Najważniejsze, by małe dziecko spało na wygodnym materacu. W to warto zainwestować nieco większe pieniądze. Na rynku mamy do dyspozycji dwustronne materace, który przekręcamy po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia.
Najważniejsze by dziecko spało na samym materacu, bez poduszki ani kołdry. Idealnym rozwiązaniem, polecanym przez położne, jest podwyższenie materaca specjalnie dostosowaną do tego gąbką (poduszką) w miejscy główki dziecka, albo wystarczy położyć pod materac w tym miejscu koce. Istotne jest również, by w łóżeczku ze śpiącym dzieckiem nie przebywały pluszaki. Wszystkie powyższe wskazówki minimalizują wystąpienie SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej).
Przykrywać dziecko wystarczy kocykiem lub poszewką od kołderki. Zbyt duża ilość ciepła może powodować, że dziecko się częściej będzie nam wybudzać w nocy.
Pierwsza kąpiel nie taka straszna
Wszyscy na nią czekają i większość się jej obawia. Nie jest ona aż taka straszna. Jeżeli młodzi rodzice nie czują się na siłach wykonać ją samodzielnie, warto poprosić najbliższych o pomoc (babcie, mamę, ciocię, znajomych z większą praktyką). Odpowiedni sposób trzymania dziecka, tak by nam się nie wyślizgnął, to murowany sukces. Dłonią przytrzymuj pod pachą maleństwa, na swoim przedramieniu połóż główkę maleństwa, drugą ręką przytrzymuj jego pupę.
Do pielęgnacji używaj tego, co czujesz i sądzisz, że będzie najlepsze dla twojego dziecka. Najważniejsza zasada mycia, najpierw ciało, na końcu główka. Po wyjściu z wody miej przygotowane dwa ręczniki dla niego. Jeden by wsiąkła w niego woda z kąpieli, drugi, by miał sucho i ciepło. Twarz maluszka w pierwszych miesiącach myj wyłącznie wodą przegotowaną i wacikiem.
Temperatura wody do kąpieli to około 37 stopni, a powietrza, gdzie maluch jest kąpany 22 do maks. 25 stopni.
Odwiedziny
Warto pamiętać, że każda wizyta to kontakt maluszka z nowymi bakteriami. Dobrze jest unikać pewnych sytuacji:
1 – każda osoba przychodząca powinna umyć ręce zanim spotka się z niemowlakiem
2 – nie pozwalaj całować swojego dziecka innym. Dobrym miejscem na tego typu czułości mogą być stópki. Nie wszyscy też od razu muszą go trzymać na rękach.
3 – wizyty powinny być zapowiedziane. Pamiętaj, że macie prawo odmówić gościom przybycia, a oni powinni to zrozumieć.
4 – kontakt niemowlaka z innymi dziećmi to największe zetknięcie z bakteriami. Dlatego też warunek podstawowy – dziecko odwiedzające musi być zdrowe – żadnego kataru, kaszlu, a już tym bardziej chorób zakaźnych. Ponadto również trzeba, przed spotkaniem z maluszkiem, powiedzieć co mu wolno, a czego nie wolno robić przy dziecku.
Prezenty
Idealną sytuacją jest, gdy osoby odwiedzające pytają rodziców, co im jest potrzebne. Dublujące się prezenty to niepotrzebny wydatek. Warto zatem jasno mówić o swoich i maluszka potrzebach.
Sam na sam
Spokój, cisza i tylko wy i dziecko. Młoda mama musi pamiętać, by pozwalać ojcu dziecka aktywnie uczestniczyć we wszystkich czynnościach przy maluszku. Dla niego to też jest radość i przede wszystkim duma, że jest w rodzinie potrzebny.
Ponadto młodzi rodzice nie powinni bać się czy też krępować, prosić o pomoc najbliższych. Pierwsze dni, a nawet tygodnie to czas na odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Przyziemne obowiązki, tj. zakupy, przygotowanie obiadu, sprzątanie – pozostawcie chętnym osobom.
Mama karmiąca piersią obowiązkowo musi posiadać odpowiednie miejsce do karmienia. Wygodny fotel, łóżko, poduszka dla karmiących. Ponadto na wyciągnięcie ręki przy karmieniu niezbędne są: woda do picia, coś do przekąszenia (nie każde dziecko je w 10 minut), no i coś do przeczytania (gazeta, laptop itp.). Warto pamiętać też o kocu do przykrycia siebie.
Urszula Rogalska – pedagog, terapeuta, animator zabawy