„Mijaciółka” – recenzja książki


Mała Nadia odkrywa uroki przyjaźni. A raczej jej chwilowy bolesny brak. Jej najlepsza koleżanka z przedszkola, Majka, z powodu złamanej ręki musi pozostać na jakiś czas w domu. Z kim Nadia będzie spędzać czas? Komu szeptać do ucha mikreciki? Z kim dzielić się przedszkolnym podwieczorkiem? Dziewczynka jest zrozpaczona. Ale od czego jest mama? Mądra mama znajdzie sposób na smutki córki, bo przecież mama to największa Mijaciółka. 

Delikatna i bardzo mądra opowieść o sile przyjaźni usnuta na kanwie rozmowy mamy z córką. Mała dziewczynka dopiero smakuje świat wraz z jego smutkami i radościami, poznaje urok przyjaźni i cierpi, gdy nie ma jej w zasięgu ręki. To mama prowadzi ją przez tajniki tego uczucia, opowiadając jak pielęgnować przyjaźń i jak sprawiać sobie i przyjaciołom radość oraz dzielić się nią. A, wierzcie mi, mama naszej bohaterki robi to w sposób niezwykle subtelny i uroczy.
Lektura tej książeczki jest niezwykła. Nie pozwala zamknąć okładki i zwyczajnie o niej zapomnieć. Wzrusza i wyzwala emocje, ale również prowokuje do myślenia i zastanowienia się, co jest w życiu najważniejsze. Wycisza i tworzy podczas czytania niesamowitą, magiczną aurę, a po lekturze powoduje, że nie chce się ruszyć i nie wypada się odzywać. Chce się tylko przytulić do Mijaciółki i zasnąć… A rano, po otwarciu oczu zaglądnąć do tajemniczej koperty i stworzyć swój własny obraz Mijaciela.

Kolejna książeczka z serii „Mijaciele. Stworzone by cieszyć” jest wydana w tym samym stylu co poprzednia: estetycznie, starannie i bardzo pięknie. Tajemnicza okładka, dobrej jakości papier, koperta z niespodzianką i zapakowana w delikatny woreczek maskotka – bezpieczna dla malucha i miła w dotyku. Zresztą, wszystko w tej książce jest piękne i delikatne, nie tylko dodatki, ale przede wszystkim treść i ilustracje, których nie jest dużo, są jednak wystarczająco wymowne. Tu wielkie brawa w stronę ilustratorki. Karolina Zarychta swoimi pracami doskonale wpisała się w klimat tej publikacji.
 
Iwona Pietrucha – nauczycielka w przedszkolu
 
Mijaciółka
Nuria Łaczyńska, Aleksandra Hopa
il. Karolina Zarychta
Wydawnictwo Memento Viviere
wiek: 5+