Pierwsza w Polsce książka dla dzieci w języku migowym

– Pomył, żeby napisać bajkę narodził się podczas licznych praktyk w czasie realizacji studiów z zakresu surdopedagogiki w Dolnośląskiej Szkole Wyższej – wspomina autorka Żaneta Bartoszek. – Zdałam sobie sprawę z tego, że na polskim rynku nie ma książek przystosowanych do potrzeb głuchych i słabosłyszących dzieci. Książki pisane są trudnym językiem, którego maluchy nie rozumieją – podkreśla Bartoszek.

Głównymi bohaterami książki są głucha Ula i jej brat. Bohaterowie spędzają wakacje u swojej babci, gdzie wspólnie przeżywają niesamowitą przygodę z zielonym smokiem w magicznej krainie. Celem książki jest zachęcenie dzieci do czytania i promocja nauki języka migowego. Książka wyróżnia się na tle innych. Posiada mini słowniczek języka migowego, który zawiera kluczowe słowa występujące w bajce. Dialogi zostały opatrzone prostym słownictwem, tak żeby każde dziecko mogło je zrozumieć.
 

Papierowy Smok


– Projekt z założenia miał być szerszy. Planowałam również stworzyć animacje, dlatego też książka zawiera ilustracje 3D – dodaje autorka.

Historia przygód Uli i jej brata trafiła do wielu instytucji związanych z nauczaniem oraz wychowaniem dzieci głuchych i słabosłyszących: Polskiego Związku Głuchych, poradni specjalistycznych, ośrodków szkolno-wychowawczych i hospicjów. Książka cieszy się również dużą popularnością w Internecie.
 

Papierowy Smok


– Kadra akademicka Wydziału Nauk Pedagogicznych DSW dokłada wszelkich starań, żeby nasi studenci i absolwenci mogli angażować się w wybrane przez siebie działania. Zależy nam na tym, żeby realizowali swoje pasje i żeby ich realizacje zawsze pomagały innym. Dlatego to, co robi Żaneta Bartoszek, jest dla nas takie ważne. Jesteśmy z niej dumni, bo angażuje się w prace na rzecz dzieci niedosłyszących; bo jest prawdziwym pedagogiem – podkreśla Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej prof. DSW dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz.

Żaneta Bartoszek w ubiegłym roku obroniła pracę dyplomową pt. „Stosowanie odmiennych metod komunikacji dla odbioru społecznego osób głuchych i słabosłyszących”, którą napisała pod kierunkiem dr Iwony Jagoszewskiej z Wydziału Nauk Pedagogicznych DSW.

Więcej informacji o książce można znaleźć na stronie internetowej i profilu na FB.

(materiał nadesłany, opr. Ewa Świerżewska)