Czy można zrozumieć świat, który jest dla nas niedostępny?
Codzienność dzieci ze spektrum autyzmu nie różni się znacząco od codzienności ich rówieśników, aby jednak przeprowadzić skuteczną pracę terapeutyczną, trzeba poznać i zrozumieć te różnice. Młody odbiorca, zapoznając się z przygodami Chłopca, zbliża się do niego i współodczuwa z nim, odnajdując tym samym własne trudności i problemy. Dorosłym umożliwia to zaś nawiązanie dobrego kontaktu terapeutycznego i personalnego. Specyficznym zasadom zostaje bowiem podporządkowane całe najbliższe otoczenie.
Wydawnictwo Skrzat prezentuje książkę, dzięki której za sprawą barwnych i nieszablonowych historii oraz elementów-symboli dowiesz się, czym jest nadwrażliwość słuchowa, ubrana tu w kostium niesfornego chrumaka, co oznacza dziecięce „moje, nie ruszać!” na przykładzie Glizdonia, jak niezrozumiałe może okazać się otoczenie i ile kosztuje każda zmiana. Obszary, którym poświęcono opowiadania, obejmują najważniejsze i najbardziej problematyczne zagadnienia.
Zachęcamy do lektury powstałej dzięki wieloletniej współpracy autorki – pedagog i socjoterapeutki – z dziećmi z zespołem Aspergera, inspirowanej przez nie i recenzowanej przez ich mamy.
Patronat nad książką objęli: Stowarzyszenie Niebieski Skarb, Ego Dziecka, Psycholog Pisze, Miasto Dzieci.
Elżbieta Jodko-Kula, „Jak zrozumieć Chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej”, Wydawnictwo Skrzat 2019