KRAKÓW – Konkurs EduEko dla przedszkoli

EDUeko wyróżnia placówki, które najaktywniej działają na rzecz ochrony środowiska, inspiruje także do dalszego kształtowania świadomości ekologicznej wśród najmłodszych. Tegoroczna edycja konkursu została wzbogacona o dodatkową formułę (konspekt zajęć) oraz o motyw przewodni, nawiązujący do ogromnego problemu wszystkich mieszkańców Krakowa – smogu: „Krakowski smog nie jest OK!”.

– Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że zanieczyszczenie powietrza w mieście – w dłuższej perspektywie – ma nie tylko wpływ na zdrowie nasze i dzieci, ale też bardzo często uniemożliwia maluchom chociażby wyjście na codzienny spacer – mówi Agata Czachórska, koordynująca działania proekologiczne w IKEA Kraków. – A przecież dzieci powinny spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, bez konieczności wyjeżdżania w tym celu poza miasto – dodaje Agata Czachórska.

Do konkursu EDUeko przystąpić może każde przedszkole z powiatu krakowskiego, które aktywnie propaguje działania na rzecz środowiska i angażuje się w edukację ekologiczną najmłodszych. Akcja ma inspirować do eko-zachowań zarówno zarządzających placówkami, opiekunów grup, jak i same maluchy. Dlatego zadaniem przedszkoli, biorących udział w konkursie, jest nie tylko przedstawienie opisu podejmowanych przez nie działań proekologicznych, ale również zaproponowanie konspektu zajęć pod hasłem „Krakowski smog nie jest OK!”. Przedszkolaki natomiast zostaną zaangażowane do przygotowania wspólnej pracy plastycznej, nawiązującej do tego tematu. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 kwietnia 2013 r.

Zdajemy sobie sprawę, że dzieci nie mają bezpośredniego wpływu na stan powietrza w naszym mieście, ale głęboko wierzymy, że wpajając im właściwe, przyjazne środowisku zachowania od najmłodszych lat, przyczyniamy się do poprawy stanu naszego otoczenia w przyszłości – mówi Agata Czachórska z IKEA Kraków – A może już teraz, pod wpływem zajęć w przedszkolu, któryś maluch zwróci uwagę krewnym czy sąsiadom, aby nie wrzucali śmieci do pieca? – dodaje.

Zwycięskie przedszkole otrzyma tytuł najbardziej ekologicznego w Krakowie oraz bon zakupowy o wartości 3 tys. zł na wyposażenie. Kolejne dwie wyróżnione placówki odbiorą bony po 1 tys. zł. Ponadto grupy przedszkolaków-laureatów z nagrodzonych przedszkoli wezmą udział w przygotowanych specjalnie dla nich zajęciach ekologicznych w IKEA Kraków.

Nagrody przyznane zostaną też w 2 dodatkowych kategoriach, niezależnych od wyników konkursu głównego. W tzw. „głosowaniu publiczności” pracownicy IKEA Kraków wybiorą cztery najciekawsze ich zdaniem prace plastyczne, za które dzieci otrzymają zabawki z asortymentu IKEA Kraków o łącznej wartości 1000 zł. Nagrodzeni zostaną również autorzy 3 najlepszych konspektów zajęć nawiązujących do hasła „Krakowski smog nie jest OK!”.

Na wszystkich małych uczestników konkursu czekają również drobne upominki – dodaje Agata Czachórska.

Szczegóły konkursu oraz regulamin z formularzem zgłoszeniowym dostępne są na: www.IKEA.pl/krakow przez cały okres trwania akcji.