Cykl miniperformansów i koncertów dla rodzin z dziećmi w wieku 0-5 lat. Podczas wydarzeń istotna jest aktywizacja wzroku, słuchu, smaku, dotyku i odczuwania najmłodszych. Podczas koncertów Smykowidzowie zamieniają się w słuch w niepowtarzalnej scenerii współczesnych dzieł sztuki. Podczas wizualnych performansów sensorycznych za pomocą zmysłów smaku, dotyku, wzorku i węchu poznają różne materiały, nie tylko plastyczne, z których gdy będą starsze, nauczą się wyczarowywać cuda. Podczas interaktywnych wydarzeń, poprzez odpowiednie pobudzanie, połączone z dobrą zabawą, najmłodsi rozwijają percepcję w różnych zakresach. A przede wszystkim dobrze i twórczo się bawią. Projekt adresowany jest do rodziców i opiekunów w równej mierze, co ukierunkowany na rozwój małych dzieci. Zachęcamy rodziców do posługiwania się osobiście materiałami i narzędziami, by dzieci mogły się na ich działaniu wzorować. W ramach cyklu odbywają się trzy rodzaje wydarzeń: plastyczne, wizualno-dźwiękowe oraz muzyczne w formie miniperformansów i koncertów. Na tych pierwszych (2 i 4 sobota miesiąca) stosujemy za każdym razem inne materiały i narzędzia, z którymi chcemy zapoznać dzieci od pierwszych miesięcy życia. W naszych działaniach wykorzystujemy materiały: ciecz newtonowska (zrobiona ze skrobi ziemniaczanej), papier czerpany, folia transparentna, piasek, kamienie, podświetlane stoliki, drewno, folia bąbelkowa, kalka techniczna, gąbka, krepina, worki jutowe, owoce, warzywa oraz wiele innych, również bardzo nieoczywistych materiałów. Sugerowany wiek dziecka, uczestniczącego w wydarzeniach plastycznych: od 1 roku życia. W pierwszą i trzecią sobotę miesiąca odbywają się performanse wizualno-dźwiękowe i koncerty. Podczas nich używamy nieco innych materiałów: wstążek, sznurków, filcu, kocyków, poduszek, tiulu, kolorowych piór, instrumentarium orffowskiego, a kształty, kolory i materiały „kojarzymy” często z ruchem, dźwiękami i specjalnie dobranymi utworami i piosenkami, wykonywanymi na żywo, których maluchy słuchają w skupieniu, ale też i aktywnie reagują, poprzez ruch, bieganie, spontaniczne odgłosy, improwizowany taniec i wiele innych aktywności, które są przez animatorów i edukatorów Smykowizji mile widziane. Program sierpień 2017:
5 sierpnia, godz. 10.00 i 11.00 – Smykowizje – SmykoAkcje. Ruch i dźwięk
Ruszamy się w różnych rytmach. I oddychamy w różnych rytmach. Wydajemy różne odgłosy skacząc, chodząc, nawet biegając. Ruch i dźwięki idą często ze sobą w parze. Sprawdzimy tym razem, czy dźwięki udają się najlepiej, gdy jesteśmy w ruchu, czy w spoczynku. I jak różnią się między sobą, gdy są wydawane w zamkniętej przestrzeni galerii i gdy brzmią na przykład w przestrzeni Ogrodu Miejskiego Jazdów Usportowiony.
Prowadzenie: Anna Kierkosz Wystąpi Hashtag Ensemble w składzie: Ania Karpowicz – flet Paweł Janas – akordeon
12 sierpnia, godz. 10.00 i 11.00 – Zamek wśród drzew
Wyjdziemy z galerii żeby przyjrzeć się temu wszystkiemu, co znajduje się wokół niej – poszukamy śladów zwierząt, skupimy się na wszystkich skarbach przyrody, zgromadzimy własne skarby, aby wykorzystać je do zrobienia własnych strukturalnych obrazów.
Prowadzenie: Anna Szary