Jak poradzić sobie ze stresem szkolnym

.
W życiu uczniów dzieję się bardzo dużo w bardzo krótkim czasie. Występują liczne problemy z:
 
Rodzicami – zdarzają się zbyt wygórowane oczekiwania w stosunku do dziecka, uczeń może mieć problem z realizacją wyznaczonych przez rodziców celów, w rezultacie powoduje to obniżenie poczucia własnej wartości i samooceny.
Nauczycielami –  może stworzyć niewłaściwą atmosferę  na lekcji – stwarzając zagrożenie – stawianie zbyt wysokim wymagań, sprawdzanie wiedzy w taki sposób, jakby chciał udowodnić niewiedzę.  
Rówieśnikami – wszelkie konflikty pomiędzy kolegami bardzo źle wpływają na poziom funkcjonowania uczniów w szkole.
Nauką – aby zdążyć nauczyć się wszystkiego w przewidywanym przez nauczyciela terminie, trzeba nauczyć się dobrze gospodarować czasem. Czasami zdarza się, że obowiązków jest tak dużo, że pomimo szczerych chęci, nie udaje się wszystkiego nauczyć.
 
Czym jest stres i jakie są jego objawy
 
Stres jest to naturalna reakcja organizmu na trudności: zagrożenie, niepewność, zakłócenie równowagi, sytuacje zadaniowe wymagające większego wysiłku.

Objawy :
ból głowy i inne dolegliwości bólowe: pleców, szyi, klatki piersiowej,
kłopoty z oddychaniem – płytki oddech.
drżenie i pocenie się rąk,
problemy ze snem,
problemy z apetytem – brak lub wzmożony.
problemy żołądkowe,
kłopoty z koncentracją.
zdenerwowanie, wybuchowość – większe niż zwykle.
 
Wymieniowe symptomy zazwyczaj są objawami stresu, lecz czasami przyczyny tkwią gdzie indziej. W razie potrzeby skonsultuj z lekarzem
 
Jak zapobiegać nadmiernemu stresowi?
 
Przeanalizuj obowiązki dziecka – dziecko spędza w szkole od 30 do 40 godzin, tyle co dorosły człowiek w pracy. Tylko, że praca dziecka na tym się nie kończy, musi odrobić jeszcze prace domowe, wykonać różne projekty, pouczyć się na kolejny dzień, często również ma inne dodatkowe zajęcia po lekcjach,  w takim tempie energia dziecka ma prawo się szybko wyczerpać.
 
Zdrowy tryb życia – zadbaj o: właściwe, zdrowe, pożywne śniadanie, które doda energii i witalności na resztę dnia; zdrowy sen – właściwa ilość snu pomoże w koncentracji  na lekcjach; aktywność fizyczna – niech dziecko chociaż przez 20 minut dziennie ćwiczy, skacze, biega, spaceruje.
 
Naucz dziecko, jak dobrze zarządzać czasem. Ustalcie plan dnia, przeanalizujcie wspólnie wszystkie zajęcia, ustalcie, które z nich są najważniejsze i od nich zawsze trzeba zacząć, a które można wykonać w późniejszym czasie. Nie zapominaj o czasie na regenerację organizmu, bez tego nie będzie efektywności.
 
Pomóż dziecku wyznaczać sobie cele i priorytety. Wyznaczcie poszczególne cele, jeśli cel jest długoterminowy, postarajcie się  wypracować jego podcele, dzięki którym dziecko będzie widziało swoje wyniki w działaniu (np. do końca semestru, a zostało 2 miesiące, dziecko chce poprawić ocenę z geografii, jest to cel długoterminowy, trzeba wyznaczyć krótkie cele, np. uczy się systematycznie, przynajmniej raz w tygodniu czyta notatki i podręcznik, zgłasza się do odpowiedzi, do prezentacji).
 
Wspieraj dziecko w trudnych chwilach. Twoje dziecko otrzymało gorszą ocenę, jest z tego powodu smutne, lub boi się zbliżającego sprawdzianu. Nigdy nie mów: „A nie mówiłam”. Te słowa niczego pozytywnego  nie wnoszą do świata dziecka, przeciwnie – powodują jeszcze większe negatywne emocje. Wysłuchaj, co dziecko ma do powiedzenia. Zastanówcie się z dzieckiem, jak można poradzić sobie z daną sytuacją, daj wskazówki na przyszłość i pokaż, w jaki sposób ty sobie radzisz w takich sytuacjach.
 
 
Najważniejszym zadaniem rodzica jest wspierania ucznia. Dzieci mają bardzo dużo obowiązków, a nam dorosłym często wydaję się, że dzieciństwo i lata szkolne to czas beztroski.
 

Anna Radwańska – http://przyjaznypedagog.blogspot.com/