Rozwój psychoruchowy u dzieci

 
Zaczynając od początku, przeanalizujmy, jakie czynniki warunkują narodziny zdrowych dzieci.

Przede wszystkim czynniki genetyczne. Dziedziczymy je w połowie od mamy, w połowie od taty. Geny dominujące decydują o przyszłym wyglądzie naszego dziecka oraz jego cechach charakteru. Na czynniki genetyczne oczywiście nie mamy żadnego realnego wpływu.
Stan zdrowia rodziców, no i tu można by pisać godzinami, jak nasz stan zdrowia może wpłynąć na zdrowie naszych przyszłych dzieci. Jeżeli nie dbamy właściwie o swoje zdrowie, to jak zdrowe ma być nasze dziecko?
 
Nieprawidłowe nawyki żywieniowe matki mogą wpływać na każdy układ u dziecka:
układ hormonalny – wahania poziomu insuliny, nieprawidłowy metabolizm glukozy,
układ rozrodczy – większe prawdopodobieństwo powstania zespołu policystycznych jajników,
układ krwionośny – zaburzenie funkcji śródbłonka, sztywność tętnic, tym samym większe ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego w dorosłym życiu,
układ kostny – obniżona gęstość mineralna kości,
układ pokarmowy – gorsze funkcjonowanie wątroby, upośledzenie metabolizmu cholesterolu,
układ odpornościowy – większa podatność na alergie i infekcje.
 
Ilość tkanki tłuszczowej u mamy może mieć wpływ na ilość tkanki tłuszczowej u dziecka w przyszłości. Jeśli płód nie otrzymuje dostatecznie dużo odpowiednich składników lub otrzymuje zbyt dużo nieodpowiednich składników, zaczyna funkcjonować silny mechanizm adaptacyjny, który sprawia, że w ciele dziecka zaczyna się gromadzić tłuszcz. 

Maluszek może się urodzić wtedy ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia otyłości w dorosłym życiu.
 
Złe odżywianie w ciąży może mieć również wpływ na zmniejszenie liczby komórek produkujących insulinę w trzustce, co niestety kończy się niebezpieczną dla zdrowia dziecka i matki cukrzycą ciążową. Nieregularne spożywanie posiłków i częste podjadanie będzie powodowało stale wyższy poziom insuliny, co może się przyczynić do narodzin dziecka z podwyższonym poziomem insuliny i cukru we krwi, co zwiększy prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę. 

Niestety, ale dzisiejszy sposób odżywiania i styl życia sprawia, że zapadalność na cukrzycę wśród dzieci stale wzrasta.

Kolejnym tematem jest nadciśnienie, na które obecnie cierpi około 25proc. osób dorosłych.

Nieprawidłowa dieta w ciąży może prowadzić do gorszej elastyczności tętnic u dziecka, co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia w dorosłym życiu.
 
Można w temacie nieprawidłowego odżywiania się przytoczyć mnóstwo patologii, na które narażamy nasze przyszłe dzieci, dlatego pamiętajcie o tym.

Ważną rolę pełni także stan łożyska kobiety. Jest ono pośrednikiem między matką, a rozwijającym się płodem. Odżywia płód przez dostarczenie z krwi tlenu oraz usuwa produkty przemiany materii. Dostarcza także potrzebnych hormonów oraz odgrywa rolę pewnego rodzaju bariery, która chroni przed zakażeniami i toksynami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego.

Jeżeli te trzy czynniki okażą się spełniać swoje właściwe role i nie wystąpią inne negatywne przeszkody, możemy się spodziewać zdrowego dziecka oraz jego prawidłowego rozwoju psychoruchowego, jak to jest w przypadku znacznej większości urodzeń. 

Kamil Przygoda – dziecięcy trener personalny, trener boksu.