„7 dni” – ważna książka dla nastolatków

 
Jeden prześladowca, jeden cel, dwie ofiary…
 
Jess jest otyła, nosi niemodne ubrania, jest nieśmiała i nie chce rzucać się w oczy. Kez to jej przeciwieństwo – przebojowa, atrakcyjna i jedna z najbardziej popularnych dziewcząt w szkole. Ich drogi krzyżują się pewnego popołudnia, a Kez zaczyna zamieniać życie Jess w piekło, dręcząc ją i upokarzając. Cała sytuacja nie jest jednak tak jednoznaczna jakby się wydawało, ponieważ z pozoru idealna Kez, za fasadą pewności siebie, ukrywa bolesną tajemnicę…
 
Książka skonstruowana jest na zasadzie równoległych narracji, z perspektywy dwóch głównych bohaterek. Akcja rozgrywa się na przestrzeni tygodnia – 7 dni, w szybkim tempie, nawiązując w pewien sposób do stylu życia nastolatków na portalach społecznościowych.
 
Niektóre rozdziały poprzedzają wpisy na facebooka wraz z komentarzami.
 
To ważna opowieść dotycząca aktualnych problemów, z którymi zetknąć się można w każdej szkole. Psychiczne dręczenie i znęcanie się nad rówieśnikami staje się coraz częstszym elementem szkolnego życia. Należy nie tylko głośno o tym mówić, ale pokazywać również potencjalne rozwiązania, które zakładają pomoc i wsparcie dla obu stron konfliktu, ponieważ często prześladowca także jest czyjąś ofiarą…
 
Siedem dni jest książką potrzebną. Przedstawione w niej losy Jess i Kez, dziewczyn z jednej klasy z typowej szkoły w Anglii, są bliskie wielu młodym ludziom i pokazują nie tylko skutki agresji – hejotowania – ale także mechanizm jej narastania oraz przyczyn, które często ją wywołują.
Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak
 
O autorce:
Jako młoda dziewczyna, Eve lubiła opowiadać historyjki ptaszkom w ogrodzie. Potem nauczyła się pisać i otworzył się przednią nowy świat. Od tego momentu nie przerwała ani na moment. Po studiach zaczęła karierę w biznesie, ale szybko zaczęła się łapać na tym, że patrzy przez okno i marzy o pracy pisarki. W końcu porzuciła swoje biuro i zajęła się wsparciem pedagogicznym w wielkiej, miejscowej szkole ponadpodstawowej. Nastoletnia młodzież, z którą przyszło jej pracować, zaczęła wpływać na jej sposób myślenia i codziennie dostarczać inspiracji.
 
7 dni
Eve Ainsworth
Wydawnictwo Zielona Sowa 
Wiek: 12+
Premiera: 23 września 2015 roku
 
(informacja prasowa)