Ćwiczenie mowy z Mi to sama przyjemność! – recenzja brulionów logopedycznych z serii „MiMowa”

 
„Szumi Mi” to nowa propozycja z serii MiMowa. Bohaterkę Mi (właściwie Mirosławę Szarą), znają z pewnością dzieci, które razem z nią ćwiczą wymowę w serwisie mimowa.pl
 
Jak na razie ukazały się dwie części, pt. „Szumi Mi. Brulion logopedyczny do ćwiczeń Ż/RZ praktyczny” oraz „Szumi Mi. Brulion logopedyczny do ćwiczeń SZ praktyczny”. Ćwiczenia logopedyczne zamieszczone w obu tych pozycjach usprawniają nie tylko funkcje słuchowe, ale i wzrokowe oraz grafomotoryczne. Schemat obu książek jest taki sam. Rozpoczynają się od przekroju jamy ustnej i gardła, na podstawie którego Mi tłumaczy, w jaki sposób powinno się wymawiać tę głoskę. Następnie dziewczynka z fotografii powtarza tę głoskę en face. Z pozoru trudne czynności językiem, dzięki specjalnemu nazewnictwu, mogą okazać się bardzo łatwe, np. parkowanie – dotknięcie podniebienia tuż za przednimi górnymi zębami, przy każdym zamknięciu buzi. Dopełnienie ćwiczeń logopedycznych stanowią zadania plastyczne i rymowanki.
 
Dodatkowo w każdej propozycji zamieszczone są atrakcyjne pomoce dydaktyczne. W brulionie do ćwiczeń Ż/RZ znajdziemy bingo logopedyczne, gry planszowe, grę memory oraz koło szyfrujące. Natomiast w drugim brulionie SZ czeka na nas domino logopedyczne, gra planszowa, szablon origami oraz karty.
 
Ilustracje wykonane są na wzór tych dobrze znanych z serwisu internetowego – nie można ich nie lubić. Czytelnik ma wrażenie, że każda strona jest maksymalnie wykorzystana przez merytoryczne informacje, ilustracje lub zadania. 
 
Obie książeczki są idealną propozycją atrakcyjnych zadań logopedycznych – do wykorzystania nie tylko w domu. 
 
Malwina Milian
 
„Szumi Mi. Brulion logopedyczny do ćwiczeń sz praktyczny”, „Szumi Mi. Brulion logopedyczny do ćwiczeń Ż/RZ praktyczny”
tekst i il. Anna Jama-Wach
wyd. Skrzat, 2014
Dla dzieci i dorosłych