Czytanie to sprawa kluczowa – recenzja książki „Wychowanie przez czytanie”

Czy znajdujemy w codziennym biegu czas na zagłębienie się w świat bajek, wierszy i opowiadań dla najmłodszych? Jeśli ciągle jeszcze potrafimy znaleźć malutką wymówkę, by akurat nie poczytać dziecku, albo, jeśli nawet czytamy, a nie odnajdujemy w tym przyjemności – powinniśmy zajrzeć do książki „Wychowanie przez czytanie”, autorstwa Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej. Założycielka i prezes Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, oraz członkini zarządu i jej dyrektor programowy, znalazły dziesiątki powodów, by przekonać nas do tego jakże pięknego i zbliżającego rodzica i dziecko rytuału. Bo kogo nie przekonają tak mocne argumenty, jak: budowanie więzi i poczucia bezpieczeństwa, wspieranie rozwoju, poprawa koncentracji, nauka języka, uczenie wartości?

W książce znajdziemy też odpowiedzi na pytania: kiedy zacząć czytać dziecku, kiedy zakończyć, jak właściwie czytać, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze lektur. Poznamy terapeutyczne właściwości książek i obcowania ze słowem pisanym. Znajdziemy tu twarde dowody na słuszność całej kampanii i Programu Głośnego Czytania, przedstawione w wynikach badań przeprowadzonych w szkołach i przedszkolach.

Spis polecanych lektur, podzielony na kategorie wiekowe, pomoże nam odnaleźć te odpowiednie na półkach w bibliotekach czy księgarniach. Książka zachęca, motywuje i mam nadzieję, przekona każdego rodzica do czytania swoim dzieciom. Pamiętając o tym, że to od nas, rodziców zależy rozwój i przyszłość naszych dzieci, zainwestujmy nasz czas w codzienne, głośne czytanie, a będzie to na pewno owocna inwestycja.

Karolina Zakrzewska – mama, absolwentka psychologii

Wychowanie przez czytanie
Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska
wyd. Świat Książki, 2010